29 MAYIS 2020 CUMA

Doğudaki işler yolunda!

Küresel üreticiler, 30 yıl önce başlattıkları revizyonu tamamladı. Dünya fabrikası yapılan Çin, üretimini sürdürüp, lojistikte Demir İpekyolu Pekin-Londra Hattı üzerinden 17 güne inince, batıda üretim dursa da amaç gerçekleşti...

Ekleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 16:33/ Güncelleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 16:33
Gelişmiş batı endüstrisi, 30 yıl önce başlattığı gelecekte yaşanacaklara önlem amaçlı planlamasının başlangıcındaki küresel revizyon girişimini tamamladı. Bu girişim ile küresel üretimde dünya fabrikasına dönüştürülen Çin, öngörülen üretimine, dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınına rağmen yeniden başladı. Batı endüstri bantları ise durdu. Buna rağmen, Londra-Pekin Demir İpekyolu lojistikte uzakları yakın edilerek, teslim süresi 17 güne çekilince, yenilenme adına başlatılan küresel revizyon da tamamlanmış olarak görülüyor.
 
Dünya’da küreselleşme amacı öne çıkarılarak, aslında yeniden yapılanma ve üretim ilişkilerinin değiştirilmesi gibi ana temalarla başlatılan tartışmalar, ülkelerarası temas ve şirket lerarası tanık olduğumuz bütün gel-gitli olayların her biri, kontrollü ulaşım ve taşıma ile entegre yapılanmalı üretim düzenleme temelli, yeniden yapılanmayı işaret ediyordu. Bugün tamamlanmak üzere olan süreç, bunu ortaya koymuş görülüyor. Akıllılık yaklaşımını ana slogan yapıp, uygun yatırım yapanlar, yeni sistemde yer bulmaya aday olmuş bekliyor.
 
Başkanlık sistemine geçiş dahil, ülkemizde başlatılan süreçte olup bitenler ile tercihlerin bir kısmını, bu gelişimi dikey büyüme fırsatı bilme amaçlı arayışlar sayabiliriz. Batının yorgun üretici bantları dururken, küresel revizeli dünya fabrikası haline getirilen doğunun sürpriz aktörü Çin modellemesi, gidişata anahtar olacağa benzer. Bizim gelişmeleri izlerken, iç yapılanmamızda tüme varıma dayalı restorasyon ile üretimde evrensel endüstriyel gelişim normlarımızı, üretimlerimizin yanında, işletmecilik alanında da öne çıkarmalıyız.