02 MART 2021 SALI

Yollar birleşiyor trafik rahatlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 400 km.’lik Kuzey Marmara Otoyolu’nun İstanbul trafiğini rahatlatacak yeni bölümünü hizmete açtı...

Ekleme: 16 Mart 2020 Pazartesi 19:26/ Güncelleme: 16 Mart 2020 Pazartesi 19:26
İSTANBUL-Kuzey ve Güney Marmara’yı Batı Anadolu’ya bağlayan Kınalı-Odayeri Kesimi “Yol Medeniyettir” mesajı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete alındı. Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı - Odayeri Kesimi (Kınalı-Çatalca Kavşağı Arası) Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdiye kadar otoyolun Odayeri - Paşaköy, Paşaköy - Mecidiye, Hüseyinli - Kömürlük, Yassıören - Odayeri, Kurtköy - Liman Bağlantı Yolu, Çatalca - Yassıören, Liman Kavşağı ve Sevindikli Kavşağı bölümlerini devreye aldıklarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Böylece dünyanın en büyük metropollerinden İstanbulumuz’un trafik yükünü önemli ölçüde azalttık. Şimdi de Kuzey Marmara Otoyolu’nun 29.5 kilometre uzunluğundaki Kınalı - Çatalca kesimini sizlerin hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.
“Yol medeniyettir, su medeniyettir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, otoyolun bu kesiminin, 3 viyadük, 12 köprü, 14 alt geçit, 9 üst geçit, 51 menfez, 2 tünel ile 2 kavşaktan oluştuğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu’nun farklı etaplarının devreye girmesiyle vatandaşların kesin tisiz, konforlu güvenli seyahat imkanına kavuşacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 hafta önce İzmir’de yine önemli bir eserin açılışını gerçekleştirdiklerini, toplam yatırım bedeli 455 Milyon Euro’yu bulan Menemen - Aliağa - Çandırlı Otoyolu’nu İzmirliler’in hizmetine sunduklarını belirtti. Yolla beraber 14 köprülü kavşak, 5 hemzemin kavşak, bir tünel, 38 köprü ve 8 viyadükle İzmir’e yakışan bir eseri ülkeye kazandırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, otoyolun hizmete girmesiyle İzmir ile Çandarlı arası ulaşım süresini 1.5 saatten 45 dakikaya indirdiklerini dile getirdi.