07 TEMMUZ 2020 SALI

Hasılata dayalı esaslar hakkında bilgilendirme

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası ve şirket başkanları, mali müşavirler eşliğinde İstanbul Vergi Dairesi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 113. Madde uygulaması ve yeni düzenlemeye giriş konusunda bilgilendirildi.

Ekleme: 27 Aralık 2019 Cuma 23:09/ Güncelleme: 27 Aralık 2019 Cuma 23:09

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık ile şirket başkanları; Naci Yağız, Ramazan Gürler, Mehmet Tekin ve Yalçın Beşir beraberlerinde mali müşavirleri eşliğinde İstanbul Vergi Daire Başkanlığı’nda, “31.12.1960 tarih ve 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 113. Maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında” bilgilendirildiler.

Söz konusu bilgilendirmenin KDV düzenlemesi ve Özel Halk Otobüsçüleri’ne dönük Elektronik Ücret Uygulaması ile elde edilen gelirlerin, bu gelir esasına ilişkin yeni vergilendirme uygulaması olduğu açıklandı.

Toplantıdaki bilgilendirmeyi; Gelir İdaresi Grup Başkanı Mehmet Vasıf Ulusoy, Gelir İdaresi Daire Başkanı Kaan Kasım, İstanbul Vergi Daire Başkanlığı Grup Müdürü Ali Demireller ile Grup Müdürü Mustafa Taşkıran yaptı.

Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık ve İstanbullu 5 şirketin mali müşavirleri eşliğinde, 2020 yılı mali dönemi için yapılan yeni düzenlemeden yararlanma esasları ve uygulamalar ile Özel Halk Otobüsçüleri için müphem konular hakkında bilgilendirildiklerini dile getirdi. Başkan Ovacık; “Yasal düzenlemenin uygulanması konusundaki ayrıntılara vakıf olduk. Yıl kaybetmemek için dilekçe verilirse, önümüzdeki yıl uygulamadan yararlanılabilir” diye konuştu.