08 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA

Başkanlar İETT’de 2. defa toplandı

İETT Genel Müdür Vekili Hamdi Alper Kolukısa, son gelişmeleri görüşmek üzere Özel Halk Otobüsü başkanları ile ikinci defa bir araya geldi...

Ekleme: 5 Aralık 2019 Perşembe 11:24/ Güncelleme: 5 Aralık 2019 Perşembe 11:24
Toplantıya İETT Genel Müdür Yardımcısı ile birlikte hukuk müşaviri, 3 daire başkanı ve ilgili müdürler, İstanbul Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, şirket başkanları Naci Yağız, Mehmet Tekin, Yalçın Beşir, Ramazan Gürler, başkanvekili Serhat Akçakaya ile Genel Koordinatör Onur Orhon ve basın temsilcisi yer aldı. Toplantının son bölümünde Belbim A.Ş. ve İsbak A.Ş. yetkilileri de katıldı.
 
Kolukısa, toplantının açılışında geçen ay ki gündemde yer alan konularla ilgili bilgi paylaştı. Garaj altyapıları ile ilgili gelişmeler, usulsüz kart kullanımının önlenmesine yönelik düzenlemelerin içeriğinden söz edildi. Buna göre, 25 yaş üzeri öğrenci yolculuklarına ilişkin olarak, SGK’dan çalışmadığına dair belge istenmesi, el konulan, bloke edilen kartın yerine yeni kart çıkarmada uygulanabilecek zorluklarn esnafa yansıması dile getirildi.
 
Beşiktaş’ta yaşanan üzücü kazanın tekrarlanmaması, bu ve benzer olayların gerçek esnafı yaraladığı, vatandaş nezdinde de olumsuz etki yarattığı vurgulandı. Bu yönde mesleki yeterliliği öne çıkaran bir eğitim uygulamasının sürekli kılınacağı ifade edildi. Kazayla bağlantılı araç takip, kamera ve diğer sistemlerle ilgili sorunlar da değerlendirildi. Esnafın, gerekli tedbirler alınarak, ortaya çıkacak sonuçlardan etkilememesi de konuşuldu.
 
Lastik tekerlekli sistemlerin yerine kentiçi toplu taşımada raylı sistemlerin temel aktör olduğu, uzun yıllardır yolcu taşıma ücretlerine zam yapılmaması nedeniyle esnafın mağduriyet yaşadığı, bunu gidermek amacıyla da uygulanan desteğin sürdürülebilir olmadığı sonucu üzerinde duruldu. Kalıcı bir çözüm yolunda esnafın hattını, hakkını ve hukukunu koruyucu bir düzenleme ile yeni bir hak ediş sistemi kurulması gerekliliği ele alındı.