08 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA

Desteksiz toplu taşıma olamaz!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerli üretim metrobüs aracının test sürüşünde esnafa yansıyan; “Daha güvenli, daha konforlu ve daha hızlı ulaşım için en doğru kararı vereceğiz” sözü, önemli bir mesaj olarak değerlendirildi...

Ekleme: 5 Aralık 2019 Perşembe 09:56/ Güncelleme: 5 Aralık 2019 Perşembe 09:56
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ek- rem İmamoğlu, metrobüs filosuna alımı planlanan yerli üretim AKIA testine katılımı sırasındaki sözleri, kurulması beklenen toplu taşıma sistemine dönük yeni bir ipucu olarak algılandı. Başkan İmamoğlu, AKIA testini; CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Or- han Demir, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Murat Ongun ve İETT Genel Müdürü H.Alper Kolukısa ile birlikte yaptı.
 
Başkan İmamoğlu, test sırasındaki açıklamalarında güvenlik konusu ile hız ve konforu öne çıkarırken, trafik sorununu da çözmeye dönük açıklamalar yaptı. Bütün bunları kapsayan bir hizmetin içinde yol alınacağı ve de bir yol gösteren olunmasının iyi okunması gerektiği söylemi, Özel Halk Otobüsü İşletmecileri tarafından olumlu karşılandı. Başkan İmamoğlu, güvenli, hızlı, konforlu ve toplu taşıma ihtiyaçlarına cevap verebilecek yerli araç alımına işaret etti.
 
Özel Halk Otobüsçüleri, tüm bu yaşananlar karşısında, mevcut çalışma esaslarının çok geride kaldığına dikkat çekerek, Başkan İmamoğlu’na; “Gerekli gördüğümüz için sistemin gelir-gider dengesine dayalı eşelmobil yapıda, öz sermayemizi geriye aldıracak biçimde bir gelir uygulama sistemi ile istenen hizmetin kaliteli ve konfor- lu olabilmesi için hedefimizin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne mutlaka entegre olması gerekmektedir” diye belirtiler.
 
Dünya kenti ve kültür mirası İstanbul’da 4 yıldan beri doğru işlemeyen, ayrıca zam da yapılmayan taşıma tarifesi ile bu da yetmezmiş gibi, ücretsiz ve indirimli hizmetin yanında bunların da usulsüz kullanımlarının arttığı uygulamalar ile taşıma yaptıklarını dile getiren Özel Halk Otobüsü İşletmecileri, yenilenmelerini de bu nedenle yapamadıklarını belirtiyorlar. Çözümün kiralama ile değil, Özel-Kamu iş birliği ile sağlanabileceğine de dikkat çekiyorlar.