08 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA

Maliyetler korsanı daha cazip yapıyor!

Geçtiğimiz Haziran Ayı’nda hayata geçirilen “Plaka Tahdidi Uygulaması” sonrası İstanbul’da iş yapan binlerce servis aracı sahibi yılbaşını bekliyor...

Ekleme: 20 Kasım 2019 Çarşamba 22:56/ Güncelleme: 20 Kasım 2019 Çarşamba 22:56
İSTANBUL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesi ile gündeme gelen ve geçtiğimiz Haziran Ayı’nda resmi- leşen “Plaka Tahdit” kararı, İstanbul’daki servis şoförlerinin yüzünü güldürdü ancak, plaka- da sınırlama getiren uygulamanın resmileşmesinin ardından kimi firma sahipleri maliyetlerini düşürmek için şimdiden ilginç yöntemlere başvurmaya başladı. İstanbul dışından getirilen farklı illere mahsus plakalı araçlarla servis taşımacılığı yapıldığı tespit edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Haziran Ayı olağan toplantısında alınan karara göre servis şoförlerinin uzun yıllardır bekledikleri plaka tahdidi sorunu çö- züme kavuşurken gerçek ve tüzel kişi adına düzenlenen “Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi” geçerlilik süresi de 10 yıldan 30 yıla çıkarıldı.
UKOME kararından önce İBB’den Servis Taşımacılığı Kartı almış ve mevcut taşımacı hakkına sahip kişilerin araçları taksi ve dolmuşlarda olduğu gibi L ile başlayan 34 LAA 001-34 LZZ 999 aralığındaki tek tip plakalara geçmeye başladı.
Karara göre, tahdit kapsamındaki plakalı taşıtla turizm ta şımacılığı hariç diğer tüm servis taşımaları yapılabilecek. Plaka haklarının hisselendirilmesinin engellenmesi amacıyla veraset ile intikallerde varislerce vekil tayin edilen Toplu Taşıma Aracı kullanım belgesi sahibi veya bu vasıftaki bir varise plaka tescili yapılabilecek, uygun bir varis yoksa varislerin yetki vereceği 3. kişiye devir yapılabilecek. Taşıt olmaksızın plaka satışı veya devrine ise izin verilmeyecek. Söz konusu plakalar özellikle, taksilerde olduğu gibi kesinlik le kiralanamıyor.
Plakaların kiralandığının tespiti halinde ilgili araç plakası ise iptal edilecek. Gayri yasal şekilde kiralayan kişilere hiçbir sebeple servis plakası edinim hakkı verilmeyecek.
İstanbul’da taşıma kartına sahip araçlar için ortalama araç bedeli hariç 100 ile 150 Bin TL. bir bedel talep ediliyor. Servis araçlarının sahipleri ise tahdit uygulamasının ardından plakalarının her yıl daha da değerlenerek artacağını düşünüyor. Öte yandan, servis sayıları ile ilgili oluşacak yeni ihtiyaçlara yönelik servis ve ticaret oda ve temsilcilerinin bulunacağı komisyonla araç sayısı artırılabilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan rapora göre; İstanbul’da 60 Bin ’den fazla servis aracı bulunuyor. Uzun yıllardır beklenen plaka tahdidinin çözülmesiyle birlikte plakası farklı olan tüm servis araçları L plakaya geçmek için İBB’ne başvuruyor.
Uygulamaya ilişkin konuşan İstanbul Umum Servis Ara- cı İşletmecileri Esnaf Odası Baş kanı Hamza Öztürk, uzun zamandır beklenen uygulamanın hayata geçirilmesinin ardından servis işiyle uğraşan esnafın bu işin getirisini yılbaşı itibariyle yenilenecek sözleşmelerle birlikte alacağını kaydetti.
Servisçi esnafının hali hazırda yaptığı işten para kazanamadığını da dile getiren Öztürk, yenilenecek sözleşmelerde artık firmaların “Daha ucuz servis bulurum” diyerek, farklı araçlara yönelemeyeceğini, taşıma bedellerinin de iyileştirilebileceğini söyledi.
Başvuruların tamamlanma sı ve tam manasıyla hak sahibi tüm servis araçlarının L Plaka ’ya geçmesinin ardından piyasadaki tüm korsan servis araçla rının da ortaya çıkacağını ifade eden Öztürk, konuyla ilgili emniyet ile koordineli bir süreç yürüttüklerini bu yönde tespit edilen korsan servis araçlarına ise 60 güne kadar trafikten men ve 5 Bin TL. para cezası kesildiğini dile getirdi.
“Plaka Tahdit” uygulama sının resmileşmesinin ardından kimi firma sahipleri ise servis maliyetlerini düşürmek için ilginç yöntemler geliştirmeye başladı. Özellikle, Avrupa Yakası’nda Esenyurt-Kıraç Bölgesi, Anadolu Yakası’nda Şile-Ümraniye-Şekerpınar Bölgeleri’n de İstanbul dışından getirilen çok sayıda servis aracının tespit edildiğini belirten Öztürk, söz konusu araçların ağırlıkla Avrupa Yakası’nda 39-59 (Kırklareli-Tekirdağ), Anadolu Yakası’nda ise 41-54-05 (Kocaeli-Sakarya-Amasya) plakalarına sa- hip olduğunu vurguladı.
Öztürk ilgili korsan servis araçlarının emniyete bildirerek gerekli cezaları almaları için takipte olduklarını da belirtti.