30 MART 2020 PAZARTESİ

Bölgesel taşıma dikkate alınmalı!

İBB’nin saha gerçeğinde maliyete dayalı tarife yaklaşımı ciddi olarak karşılık gördü. Ancak, esnaf gelir azalmasına karşı verilen tarifelere bölgesel farklılıklarının da katılmasını istiyor...

Ekleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 00:51/ Güncelleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 00:51
Kentiçi ulaşım hizmet veren lastik tekerlek- li taşımacıları ve kentiçi toplu taşıma hizmeti veren Özel Halk Otobüsü İşletmecileri, İstanbul’un coğrafi yapısına uygun saha gerçeğinin de değerlendirilmesi ile birlikte tarife yaklaşımı sağlanmasının evrensel değişime uygun değişiklik getireceğini belirtiyorlar. Ortak yolun bu anlayışla açılacağını düşünen esnaf, gelişmeden memnun.
 
Bugüne kadar tarifelerdeki saha farklılıklarından dolayı görülen eksikliklerin hayli can yakıcı ve dengesiz kazanç yanında sa- ha mutabakatını engellenmesine neden olduğunu dile getiren, özellikle de bölge taşı- macılığı yapan Özel Halk Otobüsçüleri, bu eksik yüzünden hem merkez taşımacıları ile hem de sahadaki minibüs taşımacıları ile sorun yaşandıklarını vurguluyorlar.
 
Talep edilen saha gerçeğinin bölgesel taşımayı da içine alacak şekilde değerlendirilmesiyle sorunsuz taşımaya bir adım daha yaklaşılabileceğini söyleyen Özel Halk Otobüsçüleri; “İBB, eğer bunu hayata geçi- rirse kentiçi toplu taşımada ana taşımacı olmanın yanında minibüs ve diğer taşımadaki atıl kapasiteyi azaltır. Bu hizmetle sağlanan konforun kalitesini artırır” diyor.
 
Dünya’da bunun gibi çeşitli örneklerinin bulunduğu ödeme sistemlerinden esinlenmenin yanında, evrensel ulaşımın bir kolu da olan “Özel” hizmeti görmezden gelen yerel yönetimlerin zaman içinde yaşadığı sorunları yaşamak istemeyen İBB’nin böyle bir yaklaşım sergilemesi iki taraf için de “Kazan-Kazan” ektisini sağlayacaktır. Gözler, bu konu ile ilgili gelişmeyi izliyor.