11 AĞUSTOS 2020 SALI

Tek çatının anahtarı!

İstanbul, global ulaşım değişimine uygun kent içi toplu taşıma sisteminde Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği deneyimiyle tek çatı altında yapılanma şansını her gün biraz daha artırıyor...

Ekleme: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:08/ Güncelleme: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:08
İETT üzerinden gelen deneyimine Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği’nin tecrübesi oturtularak, İstanbul’da geleceğin en doğru yapılanması oluşturulabilir. Yenilikçi, global ulaşım dönüşümüne entegre bir yapıda, denetimi kamu, işletimi yenilenmiş bir kurumsal anlayışla sermaye şirketine dönüştürülmüş Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği olarak hayata geçirilebilir.
 
Mevcut sistemde taşıma hizmeti veren modların geçmişte müktesep hak kavramlarını koru- ma yerine, ana taşıyıcı Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği tanımlı bu sisteme monte edilip gidişata uygun statü oluşturulabilir. Kamu-Özel iş birliğine dayalı belirlenen iş görev tanımlamalı yeni statüde Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği kolaylıkla yasal bir zemine oturtulabilir.
 
Yeni kent anlayışında belediye Özel Halk Otobüsü iş birliği ile hem müktesep hak kavramı gerektirmeyen garantili yapı, hem de hizmeti kesintiye uğratacak zafiyeti de bu sayede ortadan kaldırılabilir. Bugün ana sorun olarak görülen lastik tekerlekli tahditle müktesep hakka sahip araçlar, işletmeciliğe dahil edilerek, yaşanan tüm sorunu ortadan kaldırabilir.
 
Geçmişin sınıflandırma anlayışı olan minibüs taşımacılığının yasal tanımlı ve çıkarılacak bir toplu taşıma kanunu ile güçlendirilen Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği, bu sayede modlar arası entegrasyonla tek çatı altında olma imkanını rahatlıkla sunacaktır. Bu açılım, korkulan hak ihlallerini ortadan kaldırır. İstanbul, bu yapılanmayı sağlayacak tecrübeye sahiptir.
 
İBB Başkanı İmamoğlu ve akademisyen kadrosunun Özel Halk Otobüsüçüleri’ne yaklaşımı, paydaş kabullü, özel-kamu işbirliğine yatkınlığı sergileyen yaklaşımı ile buna verilecek doğru yanıt ve modların katılımı değişimin gerektirdiği Özel Halk Otobüsü işletmeciliği adı altında tek çatının oluşturulması, kamu-özel açısından herkesi rahatlıkla mutlu edecektir.