26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

YSS Köprüsü YHT geçişine Çinli talip!

Çinli bir şirket, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine inşa edilecek ve Sakarya’ya kadar uzanacak YHT standardındaki hat için Ankara ile görüşmeye başladı...

Ekleme: 19 Ağustos 2019 Pazartesi 03:42/ Güncelleme: 19 Ağustos 2019 Pazartesi 03:42
İSTANBUL-Ankara’da, İstanbul’un gerek yük, gerekse yolcu taşımacılığını ilgilendiren bir proje için mesai yapılıyor. Çinli bir şirket, TCDD ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla kamuoyunda ses getirecek dev bir proje için görüşüyor. Çinli şirketin, bu konuda son derece istekli olduğunu belirten kaynaklar, projeye talip olan şirketin finans- manda da yer alacağını söyledi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’da özel sektör tarafından yapılıp, işletilen Ya- vuz Sultan Selim Köprüsü’nde gidiş-geliş, demiryolu için yer ayrılmıştı. Şu anda, Ankara’da yürütülen görüşmelerin odağını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne döşenecek raylı sistem oluşturuyor. Buna göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bir gidiş-bir geliş YHT standardında hat inşa edilecek.
Bu proje, Anadolu Yakası’nda Akyazı’ya kadar uzanacak ana hatla birleşecek demiryolu hattı, limana kadar uzanacak. Böylece, hem deniz, hem de demiryolu bağlantısı kurulacak. Avrupa Yakası’ndan Halkalı’ya kadar uzanacak ve Halkalı-Kapıkule demiryoluyla birleşecek. Görüşmenin önümüzdeki günlerde sonuçlanması bekleniyor.