16 ARALIK 2019 PAZARTESİ

Yapılması gereken önemli şeyler var!

Başkanlığı döneminde süreçleri şirket lehine fırsata çevirici kazanımlara ulaşarak geçiren İstanbul Halk Ulaşım Yönetim kurulu Başkanı, Naci Yağız “sektör için yapacaklarım çok” diyerek, yeniden aday olduğunu açıkladı...

Ekleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:30/ Güncelleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:30

İstanbul halk Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Naci Yağız, şirketin seçimli olağan genel kuruluna kısa zaman kala sektörel gelişimde İstanbul gerçeği ve adaylığı konusunda, kritik seçim süreçlerinden         geçildiğini dile getirerek, bunu kazanca  dönüştürücü anlayışla ama öncelikleri değiştirerek geçirdiği için yeni dönem de yeniden aday  olacağını açıklayarak gelişmelerle ilgili yaptığı    değerlendirmelerini sunuyoruz...

KTT: Sayın Başkan, Özel Halk Otobüsçüleri için hem meşakkatli ama aynı zamanda da bazı fırsatların olduğu bir dönem geçirdiniz. Yerel seçimlerde İstanbul ilginç bir gelişim sergileyerek bu seçimde farklı bir alan açılmasına neden oldu. Bu dönemi sektör açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?
YAĞIZ: Sonuçta halk kararını verdi. Halk kararının üzerine söylenecek söz “Hayırlı olsun” olur. Gerçekten benim söyleyeceğim, Sayın İmamoğlu’na başarılar dilemek. Bu vesileyle hakkını vermem ge- rek, seçim öncesinde bize yaklaşımı kentiçi toplu taşıma ya bakışındaki isabetliliği umut verici. Kalıcı sistem kurulumunda ufuk açıp, bize memnun edecek sistem kurma umudu vermesi sevindirdi.
Bir de çalıştığımız, km. bazlı, performansa dayalı yolcu başı ücret sistemi konusu, sanki, bu dönemde nihayete ereceğini bana düşündürdü.
Bunlar iyiye alamet.
Bize gelince, dediğiniz gibi yerel yönetim seçimi- ne endeksli dönemsel hareketlilik yaşadık.
Şükür ki kazanımlar sağladık.
Hem yerel, hem merkezi otoriteden talepleri belirleyerek onları kazanıma dönüştürdük. Yorucu ama çok iyi bir süreç yaşadık.
Bizim açımızdan sıkıntı, artan hayat pahalılığı, işsizlik ve ekonomik darlıktan ötürü birçok sektör zor duruma düşerken durumumuzun ne olacağıydı. Ney- se ki, neredeyse Özel Halk Otobüsçüleri için bu kriz teğet geçmiştir. Tabi zarar gördük ama alınan haklar ve özellikle, büyükşehir sübvanseleri, bunun yanında adayların ilgi ve destekleri, bizden başka hiçbir yöne- ticiye nasip olmamıştır.
 
Torba Yasa’dan çıkan Gelir Vergisi Plan ve Bütçe Komisyonu
kararı dahil, tüm olumlu kazanımlarda ortak aklın büyük önemi var. Emeği geçen arkadaşlara
teşekkür ederim...
 
KTT: Bu noktaya gelişte adayların toplu taşıma sorunlarını öne çıkarması yanında şirketler olarak birlikte hareketlenmenizin de mesafeli yaklaşım ve doğru bilgilendirmenizin etkisi oldu sanırım. Sonuca bakılırsa ver- gi düzenlemesi de bu işin son büyük kazanı- mı olacak gibi?
YAĞIZ: Ondan kuşku duymuyorum. Kazanımları sürdürmek için çalışacağız.
Durmak yok.
2 yıl öncesine kadar en az ilgi gören sektördük. Bugün 2 yılda aldığımız haklarla kıskanılır konumuna yükseldik. Hem yerel, hem de merkezi yönetim ile ça- lışmalar neticesi bu konuma yükselmek için çok çalış- tık. Bildiğin gibi KDV tamam. Gelir Vergisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda torba yasası da çıktı.
Önemli rahatlama sağlayacak maliye ile de barış- ma denilecek esnafa soluk aldırmada gidişat iyi.
Esnaf, yarın matrah artırımı gerekir mi, inceleme olur mu gibi düşüncelerden kurtuluyor. Bütün bunları şirket başkanlarıyla ortaklaşa yaptık.
2918 sayılı yasaya tanımın eklenmesi kredi alımını getirirken, daha da ötesi, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi özlük haklarımız tabiri ile plaka tahdidine yeşil ışık yakmasının temeli bile halk otobüsleri tanımı sayesin de sağlanacak.
Buna inanıyoruz.
Yeni dönemde taksi plakası gibi halk otobüsü plakasını sektöre kazandıracağız.
 
Amacım, küçük
hesaplar değil, kalıcı kesin çözüm
üretmek. Hayata
geçirdiklerimiz gibi kazanımları artırarak sektörel gelimişi
sağlamak olacak. Önümüzdeki hizmet süremizin parolası
belli: Tahdit ve Ödeme Sistemi...
 
KTT: Sayın Yağız, ortak yaklaşım ve kararlı iş birliği ile kazanımlarınız esnaf umudunu arttırıp moralini düzeltiyor. Zam söz konusu edilemez durumda fiyatlar yükseldi. Zorluklar arttı. Bu zamanda ana unsur sayılmak belediye yakınlığını sağlama önemli. Sanırım bu kritik eşikte genel gidişatın büyük fotoğrafına dikkat ederek yaklaşma becerinizin bu kazanıma katkısı çok. Genel yapıya uygun yaklaşımınız başarılı.. İstanbul halk Ulaşım şirket seçimi ve geleceği konusunda neler söylemek istersiniz?
YAĞIZ: Evet dediğiniz mantıkla yaklaştık. Ülke ekonomik sıkıntıda. İşsizlik artıyor, hayat pahalılığı da. Tüm bu yaşananlar, sektörde de kazanç kayıpları doğuruyor.
Bu durumda da hemen akla zam gelir. Fakat araç ve yakıt fiyatlarının artışı bilet zamlarla karşılanması imkânsız. Artan yakıt fiyatları ve 900 Bin TL.’yi gö- ren araç fiyatları ile bunlara paralel artış gösteren kre- di faizleri, yüzde kaç olursa olsun yapılacak zam ile karşılamamız imkansız.
Ayrıca, zamların yolcu kayıpları getireceği de çok açık. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ile yürüttüğümüz görüşmeler sonucu bildiğiniz düzenlemelerle yolcu başına destek artışı sağlattık.
Bu destek, son seçim sürecinde AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti meclis üyelerinin destekleri ile 92,5 kuruşa kadar yükseltildi. Tüm partilerin desteği ile bu kararın alınmış olması da ayrı bir mutluluk.
Demek ki derdimizi doğru anlatmış, tüm kesimlerce bu nedenle destek görmüşüz. Yeni dönemde amacımız, yeni bir ödeme sisteminin kurulması.
Bu, km. bazlı, performansa dayalı, yolcu başı öde- meli gibi sistemlerden biri veya karma bir sistem olacak. Yeni dönemde, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ile yeni ve kalıcı ödeme sistemi inşa edeceğiz.
Gelelim Seçimli Olağan Genel Kurul’da aday olmama. Öyle küçük hesaplar için değil, amacım sektö- re kalıcı çözümler üretmek.
Hayata geçirdiklerimiz gibi kazanımları arttırarak sektörel gelişimi sağlatmak.
Önümüzde ki hizmet süremizin parolası belli: Tahdit, Ödeme Sistemi...
Bunun haricinde tabiî bahsetmediğimiz nice projelerimiz var. İstanbul Halk Ulaşım istikrarlı bir yönetimle sektörün merkez dayanağı ağırlığı ile sektörel yaklaşımıyla örnek alınan şirketi olma yolunda hızlı çalışmalarıyla da öne çıkaracağız.
Bütün bunlar için yeni dönemde çok daha iyi kazanımlarla harcanan geçmiş zamanlara karşı rövanş alarak esnafı memnun etmek için yeniden adayım. 

 

“Hayırlısı neyse o olsun” diyor ve herkesi seçime katılmaya çağırıyorum.