26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

İstanbul desteği yaygınlaştırılmalı

İstanbul’da hizmet veren Özel Halk Otobüsçüleri’nin “Ücretsiz” taşıma ile ekonomik olarak zor duruma düşmesini destek amaçlı Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin biniş başı destek kararının ülke genelinde alınması isteniyor...

Ekleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:09/ Güncelleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:09
“Ücretsiz” taşıma artışı nedeniyle hizmet veremez duruma gelen İstanbullu Özel Halk Otobüsçüleri’ne Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile biniş başı destek uygulamasının nefes aldırıcı etkisi, aynı uygulamanın ülke geneline yayılmasına dönük talepleri arttırdı. Yurt genelinde, işletmecilerin de İBB uygulama kararını kendi belediyelerinin de meclis kararı ile uygulayabileceğine dikkat çeken esnaf, destekle hizmetin daha rahat yapılacağı görüşünde.
 
İBB uygulama örneğinin İstanbul’da nefes aldırıp, hizmeti sürdürebilme imkânını verdiğine dikkat çeken Mavi Marmara şirket Başkanı Ramazan Gürler, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin örnek çözümle ürettiği destekleme uygulaması, aynı durumdaki Anadolu için de bir ara çözüm olacaktır. Ülke geneli belediyelerin bu örnek kararı elektronik bilet uygulamasına geçme koşullu alması, Özel Halk Otobüsçüleri’nin hizmet aksamasını da önler” diyor. 
 
Taleple ilgili görüşlerine baş vurduğumuz işletmeciler, asıl kalıcı doğru çözümü devlet bütçesinden toplu taşımacılığı belediyeleri de içerecek biçimde yasal düzenleme ile çerçevesi belirlenen netlikte verdirmenin yolunu açacak şekilde düzenlemesinde görüyor. “İBB örneği buna da işaret ediyor” diyen işletmeciler, özel sektör hizmet sisteminin yeni bir toplu taşıma kanununa eklenecek Özel Halk Otobüs İşletmeciliği ile yenilenmesi görüşünde birleşiyor.