19 EKİM 2019 CUMARTESİ

1915 Çanakkale Köprüsü yükseliyor

Dünya’nın en geniş açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nde en önemli aşamalardan biri daha tamamlandı...

Ekleme: 7 Temmuz 2019 Pazar 21:07/ Güncelleme: 7 Temmuz 2019 Pazar 21:07
ÇANAKKALE-Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nde tarihi bir gün yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ca hit Turhan’ın bizzat kendi başlattığı operasyonla Asya yakası ku- le keson temeli de deniz tabanındaki yerine oturtuldu. Asya yakası kule temeli 45m, Avrupa yaka sı kule temeli -37m derinliğe otu ruyor. Bu aşamadan sonra köprü kuleleri temellerin üzerinde hızla yükselmeye başlayacak. 
Operasyon esnasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile birlikte Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sezai Bacaksız, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, ÇOK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve SK E&C temsilcisi Seung Soo Lee ve ÇOK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Daelim temsilcisi Young Jin Woo ve yerel yöneticiler de hazır bulundular.