19 EKİM 2019 CUMARTESİ

6 aylık sübvanse esnafı mutlu etti!

İstanbullu Özel Halk Otobüsçüleri’nin gelir kayıplarına dönük isteklerini kabul eden İBB, meclis kararıyla biniş başı ödemeyi yükseltip, yıl sonuna kadar uzattı...

Ekleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 22:47/ Güncelleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 22:47
Özel Halk Otobüsçüleri yaz ayı artan kayıplarını önlemeye dönük gerekçeli taleplerini olumlu bulan İBB, kaybı ortadan kaldırmak adına yeni bir düzenleme yaptı. Sübvanse süresini yıl sonuna uzatan belediye, kararında her biniş başı ödeme miktarını da artı.
 
İBB Meclisi’nin aldığı karar mevcut biniş başı ödemelerini tıklama başı her binişte 55 Krş. tutarını 77.5 Krş.’a, 60 Krş. tutarını 82.5 Krş.’a, 65 Krş. tutarını 87.5 Krş.’a, 70 Krş. tutarı da 92.5 Krş.’a yükseltti. Esnaf, bu kararı ve arttırılarak uzatılmasından memnun.
 
Özel Halk Otobüsçüleri, şirket yöneticilerinin ortak strateji ile hareketlenerek yaz dönemi sıkıntının önemli oran- da giderildiğine dikkati çekerken, soluk aldırmayı getiren girişimde iş birliğine dönük iradenin önemli olduğu- nu, gelişim yolunu açacağını belirtti. 
 
Esnaf; “Bugüne kadar herkes ayrı ayrı yaklaşım sergileyerek dağınıklığı sürdürdük. Artık birlikte ortak stratejilerle yol almanın şart olduğunu görmemiz gerekiyor. İstanbul’da hizmet veren kentiçi toplu taşıma esnafı olarak iş birliğinden memnunuz” diyor.
 
İBB, maliyet karşılama oranlarını aracın İstanbulkart gelirlerinin yakıt, personel, lastik, bakım, onarım vb. giderlerine olan oranına göre belirledi. İşletmeciler, maliyetleri karşılama oranlarına göre 4 sınıfa ayrıldı. Uzun mesafe ve çift katlıda iki katına çıktı.