19 EKİM 2019 CUMARTESİ

Temsa UITP’de 3 modelini sundu

Dünyanın 66 ülkesinde 15 Bin’e yakın otobüsünü yollara çıkaran Temsa, 2’si elektrikli otobüs modeli olmak üzere 3 aracını tanıttı...

Ekleme: 16 Haziran 2019 Pazar 16:13/ Güncelleme: 16 Haziran 2019 Pazar 16:13
İSVEÇ’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilen Dünya Toplu Taşımacılar (UITP) Zirvesi ve Fuarı’nda dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinin son teknolojiye sahip top- lu taşıma araçları sergilendi.
50 yılı aşkın tecrübesi ile otobüs ve midibüs üretiminde dünyanın li- der otomotiv markaları arasında yer alan Temsa da fuara 2’si elektrikli 3 aracı ile katıldı. Temsa elektrikli oto- büsleri Avenue Electron ile MD 9 electriCITY ve kentiçi ulaşıma yönelik ürünü LF 12 modelini ziyaretçilerle buluşturdu.
İsveç Ulaştırma Bakanı Kristoffer Tamsons, UITP Başkanı Pere Calvet ve Stockholm Büyükelçi’si Hakkı Emre Yunt’un ziyarette bulunduğu fuarın açılışında bir değerlendirme yapan Temsa CEO’su Ha- san Yıldırım, otomotiv sektöründe dönüşüm yaşandığını vurguladı.
Toplu taşımada; kentiçi otobüsleri, otobüslerin yüksek sermaye ma- liyeti ve şehirlerde şarj altyapısının kurulması gibi zorluklara rağmen önemli bir dönüşüm yaşandığının altını çizen Yıldırım; “Avrupa bu dönüşüme öncülük ediyor. Şehirlerde politika desteği, kentsel otobüs filolarının elektrikli araçlara dönüşümünü başlattı. Avrupa’da temiz araçlar direktifi gibi çeşitli politikalar ve şehirlerin hava kalitesini iyileştirme hedefleri önem- li etkenler oldu. Diğer yandan Avrupa ülkeleri elektrikli otobüs alımları konusunda niyet ve stratejilerini yayınladı. Örneğin; İngiltere Londra bölgesindeki 6000 otobüsü, Fransa Paris’teki 4000 otobüsü 2030’a kadar tamamen elektrikliye çevirmeyi planlıyor. Norveç’te şu an satın alınan otomobillerin %37’si elektrikli. Amsterdam Belediyesi ise şehir içine 2023’ten sonra fosil yakıtlı araç sokmama kararı aldığını duyur- du. Bunlar geleceğimiz açısından çok önemli gelişmeler” dedi.
Dünya’da otomotiv endüstrisi artık akıllı şehirler etrafında çevreci ve sessiz modellerle şekillendiği belirten Yıldırım; “Temsa olarak, elektrikli araç konusunda müşterilerimize birden fazla model alter natifi sunabilen dünyadaki ender otomotiv markalarından biriyiz ve bu dönüşümde öncü rol üstlenmek için sabırsızlanıyoruz. Sektörde yıllardır üzerinde konuştu- ğumuz elektrikli araçlarımız yollara çıkmaya hazır. Temsa olarak bu bizim için sadece yatırım hamlesi değil, aynı zamanda şehirlerimizi, dünyamızı daha sessiz, daha temiz hale getirecek bir seferberliğin de başlangıcı. Çok daha akıl- lı, çok daha temiz bir geleceğin ilk adımı” diye konuştu.
Temsa’nın fuarda tanıttığı elektrikli araçlarla ilgili de bilgi veren Yıldırım, otomotiv sektöründe yaşanan bu dönüşümün, toplu ulaşım alanında da farklı çözümleri zorunlu kıldığını ifade ederek; “Temsa Avenue Electron modelimiz, akıllı şehirlerin en yeni ulaşım araçların- dan. Sahip olduğumuz yüksek tek noloji sayesinde araçlarımızı 240 ila 360 kWh arasında kapasite bataryalarla sunabiliyoruz. Bu da müşterilerimizin planladığı menzil ve yolcu kapasitesine göre seçim yapabilmesini sağlıyor. Çünkü, biliyoruz ki; günümüz dünyasın- da müşterilerimiz artık kurumlarına özel çözümlere ihtiyaç duyuyor. Biz de bu doğrultuda elektrik li araçlar ve batarya sistemleri üzerinde uzun süredir devam eden çalışmalarımızı ve iş birliklerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Geleceği iyi okumamız gerekiyor ve bunu başaracağız” dedi.