07 TEMMUZ 2020 SALI

Cittaslow İzmir devam ediyor

Cittaslow Türkiye temsilcileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Cittaslow Koordinatörü Tunç Soyer’in ev sahipliğinde buluştu...

Ekleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:56/ Güncelleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:56
İZMİR-Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında Tarihi Asansör’de düzenlenen Cittaslow Tür- kiye toplantısına Isparta Eğirdir, Çanakkale Gökçeada, Bolu Göynük, Şan lıurfa Halfeti, Muğla Köyceğiz, Ordu Perşembe, İzmir Seferihisar, Artvin Şavşat, Sakarya Taraklı, Muğla Ula, Erzurum Uzundere, Aydın Yenipazar ve Kırklareli Vize ilçelerinin belediye başkan ve temsilcileri katıldı. Toplantıda 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından görev değişimi yaşanan üye kentlerin yöneticileri Cittaslow organizasyonu hakkında bilgilendirildi ve önümüzdeki sürece ilişkin faaliyetlerle ilgili planlama yapıldı.
Eylül Ayı’nda yapılacak çalıştaya Köyceğiz’in ev sahipliği yapması ka- bul edilirken, Başkan Soyer’in de Cittaslow Koordinatörlüğü görevini 1 yıl daha sürdürmesi kararlaştırıldı.
Cittaslow’un dünyanın en çağdaş yerel kalkınma modeli olduğunu belirten Başkan Tunç Soyer; “Bu birliğe üyelik dünyanın her yerinde prestij sağlayan bir şey. Dışarıdan sağlanacak kaynaklar konusunda eliniz güçleniyor. Ayrıca, üyelik için istenen kriterler önünüze bir yol harita sı koyuyor. Kentinizin gelişmesi ile ilgili tereddütsüz, tartışmasız bir sürecin içine girmiş oluyorsunuz. Ben hangi belediye başkanımız hangi partiden bilmem, merak da etmem. Çünkü, bizi birbirimize yaklaştıran çok daha güçlü bağlar var arkamız da. Hangi partiden seçilmiş olursanız olun izleyeceğiniz yol haritası dünyanın her yerinde aynıdır. Bu üyelik size evrensel, uluslarar ası bir yol haritası sunuyor. Sizi herhangi bir gelişmiş dünya kentiyle aynı lig de, aynı standartta görüyor. Sizi di ğer kentlerden ayıran en büyük faydası budur. Bu kriterleri uyguladık ça kentinizi kucaklayacak yol haritasına sahip oluyorsunuz” dedi. 
Cittaslow üyesi kentlerin her birinin, Türkiye’nin en güzel kentleri arasında yer aldığını vurgulayan Soyer; “Seferihisar son 10 yılda her alanda en az 10 kat değer kazandı. Çok so- mut olarak Seferihisar örneğini inceleyebilirsiniz. 40 bin nüfuslu bir kentin belediye başkanlığından 4.5 Milyon’luk bir kentin başına geldiysem bunu Cittaslow’daki başarı hikayesine borçlu olduğumu söyleyebilirim. 17 üye ile dünyadaki 4. büyük Cittaslow üyesi barındıran ülke olduk. Biz bu yapıyla Türkiye ’ye örnek işler yapabiliriz” dedi.