15 EYLÜL 2019 PAZAR

Basın Ekspres trafiği rahatladı

İstanbul Havalimanı’nın açılması sonrası Basın Ekspres Yolu’ndaki trafik yoğunluğu da büyük ölçüde azaldı. Sabah ve akşam saatlerinde sürücüler rahat nefes aldı...

Ekleme: 24 Mayıs 2019 Cuma 22:47/ Güncelleme: 24 Mayıs 2019 Cuma 22:47
İSTANBUL-Atatürk Havalimanı’ndan başlayıp E5’i TEM Otoyolu’na bağlayan İkitelli, Bağcılar, Güneşli ve Yenibosna gibi tek stil ve sanayi kuruluşlarının yoğunlukta olduğu bölgeye ulaşım da önemli yer tutan Basın Ekspres Yolu, son yılların en büyük rahatlamasını yaşıyor. Sürücüler, özellikle, sabah işe gidiş, akşam mesai bitimi gibi saatlerde trafiğin durma noktasına geldiği Basın Ekspres yolunda, 5 Nisan’da Atatürk Havalimanı’nın taşınmasının ardından derin nefes aldı.
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Kargül, Atatürk Havalimanı’nın kent merkezinde kalma sı nedeniyle özelikle pik saatler de ciddi bir trafik sorununa neden olduğunu ifade ederek; “Ata- türk Havalimanı belli bir trafik yoğunluğuna neden oluyordu. Basın Ekspres de bundan en çok etkilenen güzergahlardan birisiydi. Şu an burada bir rahatlama görünüyor. Fakat, ne kadar uzun vadeli olacağını bilmiyoruz. Çünkü, çok planlı yapılan bir çalışma olmamıştı. Belli yollar açıklığa kavuşsa bi- le belli yollarda tıkanıklıklar olacak. Şu an Basın Ekspres gü zergahındaki rahatlatma orta vadede bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Fakat havalimanın taşınmasından sonra alınacak olası yapılaşma kararları tekrar Basın Ekspres yolunda yoğunluklara neden olabilir. Tabii şu an çok normal bir durum. Oradaki o yoğunluk şu an yok. Kargo seferlerinin yanında VIP uçuşlar yapılıyor. Bu da doğal olarak Basın Ekspres yolunda rahatlamaya neden oldu. Bizim Şehir Plancıları Odası olarak talebimiz, İstanbul’u parçacıl değil, bütüncül olarak ele alın” dedi.
Kargül, bölgedeki trafiğin tam olarak ne kadar rahatladığının tespit edilmesi için belli bir süreç geçmesi gerektiğini belirterek; “Net bir rakam olmasa bile özellikle trafik ölçümleri yapan belli aplikasyonlarda o rahatlamaları izleyebiliyoruz. Onların yıllık raporları oluyor. O raporlarda da onları karşılaştırdığımızda rahatlamanın kaç dakikalık bir İstanbul’a etkisi olduğunu görebiliyoruz ama şu an çok yeni olduğu için sağlıklıölçüm yapamayız” dedi.