15 EYLÜL 2019 PAZAR

Adaylar ÖHO’ya destek olacak!

İstanbul’da yenilenecek seçim öncesi, iç yapı dışında en çok toplu taşıma hizmetindeki uygulamalar tartışılıyor. İki aday da esnafa soluk aldıracak umut veriyor...

Ekleme: 24 Mayıs 2019 Cuma 22:40/ Güncelleme: 24 Mayıs 2019 Cuma 22:40
Ramazan Ayı’nın iftar programlarıyla farklı bir ahenk kazanan İstanbul’da, seçim öncesi, toplu taşımadaki mevcut sistem aksaklıklarının seçime malzeme olacak gerekliliği öne çıkınca her iki aday tarafından esnafa çözüm önerileri gelmeye başladı. Mevcut sistemde esnafı mağdur eden aksaklıkların giderilmesi konusunu her iki aday da birbiriyle eşdeğer çıkışla, yük getiren uygulamaları kaldırma konusunda esnafından yana tavır koydular.
 
 
Özel toplu taşıma hizmeti veren esnaf tarafından düzenlenen iftar programında doğrudan yöneticilerle temas kuran AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, sorunlara çözüm çıkışı esnafı mutlu etti. Yıldırım, toplu taşıma hizmetinin kamu görevi olduğu- nu, ücretsiz taşımada fahiş ek maddi yüklerin Özel Halk Otobüsçüleri’nin sırtına yüklenmesinin önleneceğini dile getirdi. Esnafa; “Destekleyeceğim” mesajı beklentileri artırdı.
 
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da büyükşehir olarak, Özel Halk Otobüsü İşletmecileri’nin verimliliğini artırmak için daha çok çalışacaklarını ve hizmet kalitesinin makul yükümlülük getirmesi ilkesine dayalı gerektiğine işaret etti. İmamoğlu, uygulama aksamalarını ortaya koyup, bu alanda doğrudan rakamsal indirimler sağlayacaklarını, esnafın kazan-kazan ilkesine yasal düzenlemeler yapacaklarını belirtti.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi toplu taşıma hizmeti veren Özel Halk Otobüsçüleri açısından her iki adayın da sisteme dönük açıklamaları, esnafın sorun yaşadığını anladıklarını, bunun ortadan kaldırılması için açıkça destek beyan etmeleri gelecek açısından umut verdi. Belediyeler adına kamu hizme- tini ücreti mukabil veren Özel Halk Otobüsçüleri, bu gelişme ile İstanbul’da hak ettikleri yerde olma şansı bulacaklarına inanıyorlar.