19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

ÖHO özgür olmalı!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın 65 yaş üzeri “Ücretsiz” taşımaya sınır getirileceğini açıklaması, sistem ile yeni bir sorunu gündeme getirdi...

Ekleme: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 01:34/ Güncelleme: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 01:34
Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşulların sokaktaki insana olumsuz yansıması yanında istihdama dönük yatırımların kişisel menfaate dönüşmesinin ortaya çıkardığı sonuçları, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın araştırması farklı bir gerçeklikle karşımıza getirdi. Başkan Büyükkılıç, 65 yaş üzeri ücretsiz hizmet veren hem kamu, hem de özel sektör verilerini inceleyince, mükerrer binişlerin nedeni ortaya çıktı.
 
Başkan Büyükkılıç, Kayseri sınırları içinde 65 yaş üzeri ücretsiz hizmet alanların günlük kullanımda yüzde 14 rakamı ile hem kamu, hem de özel sektöre yük olmasının altında yatan; “farklı istihdamla kişiselleştirilmiş menfaate dönük, ülke ekonomisine katkı sağlamayan bir anlayışa” sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Başkan Büyükkılıç, alacağı bu kararla öncelikle, kayıtdışı kullanımın önüne geçerken, aynı zamanda hizmet verenlerin de gelirini korumanın adımını atmış olacak.
 
Bu tarz uygulamalarla sonucu ortaya çıkan sorunlar, Özel Halk Otobüsçüleri’ni özellikle, ekonomik anlamda zora sokması ile araç başı destekleme yanında belediye meclis kararıyla “Biniş başı geçici destek”lemelerini de her geçen gün yetersiz kılıyor. Başta, Kayseri emsaline bağlı olarak, belediyelerin toplu taşıma giderleri devlet bütçesinden desteklenmeli ancak, Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği yasal düzenleme ile yeniden tanımlanarak ücretsiz taşımanın dışında tutulmalı.