26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

TÖHOB’un Anadolu Turu devam ediyor

TÖHOB Heyeti, yurt geneli durum değerlendirmesine dönük turunun ikincisini bu sefer Kütahya, Afyon, Isparta, Burdur ve Aydın ile Manisa’ya gerçekleştirdi...

Ekleme: 29 Mart 2019 Cuma 19:46/ Güncelleme: 29 Mart 2019 Cuma 19:46
YURT genelinde 2. tur ziyaretlerinde; Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta-Burdur-Aydın-Manisa illerine uğrayan TÖHOB Heyeti, bölgedeki gelişmeleri, yaşanan sorunlar yurt geneli sektö rel yapılanma konusundaki böl ge işletmecilerinin görüşlerini alarak 2019 hedefi hakkında bilgilendirme yaptı. İlk durak olan Kütahya’da Basri Kamalı ve yö netim kurulu ile bir araya gelen heyet, verilen hizmet ve belediye Özel Halk Otobüsçüleri arasındaki ilişkiler dahil bir çok konuda yolcu memnuniyeti uygulamaları hakkında konuşuldu. 
Başkan Kamalı, TÖHOB ic- raatlarını izlediklerini en eski üyelerden oldukları için daha ya- kın olduklarını dile getirerek; “Önemli olan sektörel gelişim de ortak anlayışla bir iletişim bir istişare ediciliği sağlatan birlik olmak bununla hem geneli, hem de özeli mercek altı- na alabilecek çalışma sürdürmek. Elbette bu konuda her il derneğe gereken desteği verir se bu yapılabilir. Bize düşen talep edilen bilgiyi desteği sun mak. Bizim adımıza çalışmalar yapılmasını da istemek. Görebildiğim kadar eleştiriler olsa bile derneğimiz önemli eşikleri atladı. Devlet katında çatı örgütü adını aldı. Gelecek ten umutlanmamıza neden ge lişmeler yaşanıyor. Biz gereken desteğe her zaman varız” diye konuştu. 
Başkan Yüksel, karşılamalarından memnun kaldıklarını TÖHOB beklentilerinin açık ve net belirtilmesine dikkat çekerek; “Biz burada sağlanan ilişkileri belediye ile özel kesim iş birliği ve yolcu memnuniyeti ne dönük uygulamaları gördük anlattıklarını dinledik. Di ğer genel sorunların hallini de zaten üzerimize almıştık. Ge- nel için yasal düzenlemeler ve ücretsiz ile indirimli taşımanın desteklenmesi gibi sorunlar için çalışıyoruz” dedi. 
İkinci durak Isparta öncesi, Afyonkarahisar Sultandağı Otobüs Kaptanlığı MYO Müdürü Doç.Dr. Kemal Karayormuk ziyaret edilerek, görüş alışverişin de bulunuldu. Karayormuk, ziyaretten memnun kaldığını dile getirerek; “Sektörü bilen birisi olarak ülkede ulaşım sektörünün durumu belli ama TÖHOB, kentiçi toplu taşıma da önde gidebilen bir STK niteliği ile devlette itibarlı. Bu da sevindirici” diye konuştu.
Güller diyarı Ispartalı Özel Halk Otobüsçüleri’nin içten ilgisiyle karşılaşarak orada konak layan heyet, Kooperatif Başkanı Faruk Daşdöner ve yönetimi ile faaliyetler belediye ilişkileri sorunlar ve çözüm konuları ile 2019 genel hedefler konusunda fikir teatilerinde bulundu.
Başkan Daşdöner, TÖHOB çalışmalarını izlediğini dile getirerek; “Bizim görüşümüzde her işin başı Ankara. Orayı kontrolde tutmak ya da bilgilendirmeye sıcak olmak önem li. Bunu zaten yapıyorsunuz. Bize düşen ne varsa bizler de destek konusunda elimizden geleni yaparız. Bugüne kadar yaptıklarınız gidişatın göstergesi. Artık herkes bu derneğe sahip çıkarak en azından üye sayımız artmalı. Artsın ki dev lette itibarımız da artarak tek başvurulan olalım” dedi. 
Başkan Daşdöner büyük sorunları çözdüklerini akaryakıt konusunda kendi tevzilerini ya- par olduklarını oldukça iyi duruma geldiklerini de dile getirdi.
Başkan Yüksel; “Bireysel işletmeciliğin kurumsallaşma- ya döndüğünü yer değiştirerek, ortak aklın egemen oldu- ğu bu dönemde bir ve beraber sektörel değerlendirmelerle evrensel anlayışla her gelişimden haberdar olmamız gerekiyor. Bu yüzden TÖHOB bu gezileri arttıracak iletişime hız katacak. Isparta kurumsallığı önemli oranda sağlamış, kaza nımlara da ulaşmış. Buna sevindik, mutlu olduk bunun devamını dilerim” dedi.
Sabah kahvaltı ve tesis incelemelerinden sonra Burdur’a ha- reket edildi. Burdur Kooperatif Başkanı Mustafa Acar ve yönetim kurulu ile esnaf tarafından karşılanan heyet, bilgi alışverişi yaparak verilen hizmetler ve uygulamalar hakkında bilgi aldı.
Başkan Acar; “Belediye ile halkla sorunumuz yok. Ancak, herkes gibi bizim ücretsiz indirimli ve usulsüz kart kullanımı konusunda ciddi sorun larımız var. Bunların kontro lü iptali, yenilenerek bu usul süzlüğün ortadan kaldırılması ciddi kaybı engelleyici olacaktır” diye konuştu.
TÖHOB ile daima iletişim de olduklarını desteklediklerini ve iş birliğinden yana oldukları dile getirerek; “Gelişmeler hızlı sizlerin de buna yetişebilmeniz için hızlanmanız şart. Lakin destek almanızda şart. Bu iş birlikte yürümesi gereken bir iş. Bunu da herkes bilmeli” demesi, herkesi tebessüm ettiren dokundurma oldu. 
Son durak Aydın oldu. 
Aydın kooperatif merkezin de Okan Yalçın ile bir araya gelen heyete Başkan Semih Özmeriç dahil oldu. Manisa’ya uğrama planı Ankara’dan gelen toplantı haberi ile suya düştü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İstanbul’a geleceği ve Özel Halk Otobüsçüleri ile görüşeceği haberi alınır alınmaz geri dönüş kararı verilip TÖHOB Başkan Vekili Okan Yalçın’ın da refakati ile heyet gece İstanbul’a hareket edildi.