09 ARALIK 2019 PAZARTESİ

KDV tebliği yayımlandı vergi indirimi Nisan’da

Cumhurbaşkanlığı’nın 7 Şubat 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayınladığı 718 sayılı kararname ile işlerlik kazanan yüzde 1.5 KDV ödemesine ilişkin düzenleme yapıldı...

Ekleme: 29 Mart 2019 Cuma 19:16/ Güncelleme: 29 Mart 2019 Cuma 19:16
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Özel Halk Otobüsçüleri’ne yönelik KDV indirimi ve hükümetin düzenleme uygulanmasına ait tebliğ, 23 Mart 2019 Cumartesi günü yayınlanan Resmî Gazete’de yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yayınlanan 25 seri numaralı “Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişikliğe Dair Tebliğ” uygulama işlemleri ile ayrıntılarını net olarak içeriyor.
 
TÖHOB tarafından talep edilen vergi indirim esaslarını düzenleme çalışmalarının da neticelenme aşamasına getirildiği açıklandı. 25 Mart 2019 tarihinde Haliç Kongre Merke- zi’nde Özel Halk Otobüsçüleri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklama ile TÖHOB taleplerinin, Cumhurbaşkanı oluruyla sağlanan KDV indiriminin bir devamı olarak vergi düzenleme kısmı, Nisan’da esnafa uygun yasallaştırılacak.
 
 
MİNİ YORUM
 
 
 
Devlet size geldi!
 
Yerel seçimler nedeniyle yaşanan hareketlilik arasında özellikle, Cumhurbaşkanı ilgi ve oluru neti cesinde devlet erkanı, Özel Halk Otobüsçüleri’nin taleplerine ilgi gösterdiğini ortaya koydu.
TÖHOB ile yürütülen çalışmalara; “KDV tamam” deyişini kanuna bağlayıp, gelir vergisinde nefes aldıracak düzenleme konusunda da doğrudan doğruya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bilgilendirmesini yaptı. Devletin, esnafının yanına gittiğini gösteren bu yanının önemsenmesi gerekirken, sektörün gözle gö- rülür çarpıklığı ise bam başka noktalarda!.. Ortaya çıkan sonuç, yeni gidişatı görme ve gidişata göre anlayış değişikliğini işaret ederken, herkes şapkasını acil olarak önüne koymalı!..