26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Çanakkale’de Otokar, Tandem, Kargo zamanı

Çanakkale Belediyesi, ÇABİS’e dahil edileceği Tandem (ikili) ve üç tekerlekli Kargo bisikletler ile toplu taşımayı daha aktif lahe getirmek için aldığı 3 adet Otokar KentLF için tören yaptı...

Ekleme: 22 Mart 2019 Cuma 22:23/ Güncelleme: 22 Mart 2019 Cuma 22:23
ÇANAKKALE-Kentiçi ulaşıma yönelik yeni teknolojileri yakından ta- kip eden Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, önceki yıllarda dünyada ilk kez uygulanan toplu taşıma hizmetlerindeki temassız banka kartları ile öde- me uygulamasından sonra, bu kez de Türkiye’de bir ilk olarak bisiklet kira- lama sistemine Tandem (ikili) bisiklet ve üç tekerlekli Kargo bisikletleri dahil edecek. Çanakkale Belediyesi tanıtımla ilgili olarak Cumhuriyet Mey- danı’nda bir tören gerçekleşti.
S.S. 18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperati fi Başkanı Hasan Ateş, yeni otobüslerin hayırlı olması dileklerinde bulunarak, desteklerinden dolayı Çanakkale Belediyesi ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkürlerini iletti.
Tanıtım töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, sisteme dahil edilen 3 yeni Otokar ile birlikte kooperatifin araç sayısının 103’e çıktığını belirtti. Başkan Gökhan, ayrıca, çevre hassasiyet gereği de imkanlar dahilinde kısa süre içinde filoya elektrikli otobüslerin eklenmesinin de planlandığını söyledi. Kent içi ulaşımın kalitesinin her geçen gün daha da artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Gökhan, 2016 yılı Ağustos ayında hizmete başlayan Çanakkale Akıllı Bisiklet Sistemi’nin (ÇABİS) büyük ilgi gördüğünü söyledi. Günümüz itibariyle ÇABİS’te 11 istasyon, 72 bisiklet 84 adet de park yeri olduğunu belirten Başkan Gökhan, 2019 yılı itibariyle sisteme 3 adet sabit istasyon ve 1 mobil istasyon, aralarında 3 adet tandem ve 3 adet kargo bisiklet olmak üzere 20 adet yeni bisikletin sisteme dahil edilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi. ÇABİS sisteminin hizmete girmesinden beri 2150 kredi kartı ile kiralama ve 7800 kart üyeliği gerçekleştiğini belirten Başkan Gökhan, yaklaşık 2.5 yıllık süre zarfında beklentilerin üzerinde, yaklaşık 68 bin kiralamanın gerçekleştiğini söyledi. Tören, davetlilerin yeni otobüs ve bisikletleri incelemesi, ardından da pilav ikramı ile son buldu.