26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

İstanbul-İzmir arası biraz daha birleşti

İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Balıkesir kuzey ve batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahı, Bakan Turhan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı...

Ekleme: 22 Mart 2019 Cuma 22:01/ Güncelleme: 22 Mart 2019 Cuma 22:01
AKHİSAR-İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Balıkesir kuzey ve batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katıldığı törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile düzenledikleri ortak İzmir mitinginden telekonferans ile açılışa katıldı.
Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapım ve işletme çalışma ları süren İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi, 384 km. otoyol, 42 km. bağlantı yolu olmak üzere, 426 km.’lik güzergahı kapsıyor. Projede bugüne kadar 147 km. otoyol ile 21 km. bağlantı yolu işlet- meye açıldı. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun iki hattında daha çalışmalar tamamlandı. Balıkesir kuzey ve batı kavşakları arasındaki 29 km. ana gövde, kalanı ise bağlantı yolu olmak üze- re 33 km.’lik hattın yanı sıra Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahındaki ana gövde ve bağlantı yolları ile birlikte toplam 33 km.- ’lik hat kullanıma hazır hale geldi. Söz konusu hatların açılışı için İstanbul-İzmir Otoyol Akhisar gişeleri önünde tören düzenlendi. Törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Manisa Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Manisa Milletvekilleri Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan, Uğur Aydemir, karayolunu yapan şirket yetkilileri, partililer ve halk katıldı.
Bakan Turhan, törendeki konuşmasında, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun geçen yıllarda İzmit Körfez geçişi, Bursa geçişi, İzmir Kemalpaşa ve Manisa şehir geçişlerinin trafiğe açıldığını hatırlatarak; “Bugün de bu güzergah- ta bulunan şehir geçişleriyle şehirler arası trafiği tamamen birbirinden ayıracak olan, Balıkesir şehir ve Akhisar geçişini de hizmete açıyoruz. Projenin maksadı yüzde 80 oranında ha- sıl oluyor. Bugünden sonra İstanbulİzmir trafiği 4 saate düşüyor. Önümüzdeki 6 ayda bu yıl yaz sonlarında kalan kesimleri de trafiğe açarak projenin tamamı hizmete girecek. 10 Milyar Dolar tutarındaki bu projeyi kamu kaynağı harcamadan YİD modeliyle hizmete açtık. Projenin hizmete girmesiyle özelikle yaz aylarında şe- hir geçişlerinde yaşanan trafik yoğunluğu sona erecek. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin turizm ve tarım merkezlerinde oluşan trafik yoğunluğu güvenli bir şekilde aşılacak” dedi.