21 MAYIS 2019 SALI

Karsan ihracatta eAtak yapıyor!

Toplu taşımada Avrupa’nın bildiği ve güvendiği bir marka olma yolunda çok önemli hamleler yapan Karsan’ın 11 farklı ülkede distribütörlük noktaları bulunuyor...

Ekleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:11/ Güncelleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:11
YERLİ üretici Karsan, 2018 yılında gerçekleştirdiği başarılı ihracat performansının yanı sıra da ralan iç pazara rağmen önemli bir satış grafiği ortaya koydu. Markanın iç pazar, ihracat rakamları ve Avrupa’daki distribütörlük ağıyla ilgili önemli açıklamalar da bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, şirketin ihracat cirosunu son 3 yılda yüzde 50 arttırdığını belirterek, 2018 yılında 132 milyon Euro ihracat cirosu elde ettiklerini bildirdi. Aynı dönemde daralan iç pazara rağmen ise Jest+- ’nın pazar payını artırarak yüzde 48’e ulaştığını söyledi.  
Karsan, 2018 yılında gerçekleştirdiği başarılı ihracat performansının yanı sıra daralan iç pa zara rağmen önemli bir satış grafiği ortaya koydu. Bu süreçte, araç teknolojisindeki yenilikleri yakından takip eden Karsan, BMW işbirliği ile gerçekleştirdiği Jest Electric’in seri üretime geçerken, Atak Electric’in prototip seviyesi ilk kez Avrupa’nın beğenisine sunuldu. 2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Baş, mar- kanın iç pazar ve ihracat rakamlarıyla birlikte Avrupa’daki distribütörlük ağıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 
Baş, “2018 yılında Türkiye- ’nin en çok hafif ticari araç ih raç eden üçüncü markası ol- duk. Toplam satış ciromuz içerisinde ihracat payımız yüzde 61’e ulaştı. 2016 yılından bu ya na ihracat ciromuzu yüzde 50 artırarak 132 milyon Euro ile son 3 yılın en yüksek ihracat ge lirini elde ettik. Özellikle 2018 yılında, Romanya’da kazandığımız 122 adetlik otobüs ihaleleri, Karsan olarak dış pazarda kazandığımız en büyük adetler oldu.  İhracatta bu kazanımlar ve elektrikli araçlar alanında attığımız önemli adımlarla Avrupa’ya vizyonumuzu somut şekilde gerçekleştirdik” dedi.
Avrupa pazarında attıkları bu adımların meyvesini toplamaya başladıklarını söyleyen Baş, “Jest Electric için Avrupa’dan ilk siparişleri almaya başladık. Bu yıl hedefimiz Avrupa’dan sonra Jest Electric’le Amerika pazarına da girmek” diyerek elektrikli araç alanında vites büyüttüklerini söyledi. Atak Electric’in de bu yıl içinde seri üretime geçeceği mesajını verdi.  
2018 yılında Industria Italia na Autobus S.p.A. (IIA)’dan aldıkları 51 Milyon Euro’luk siparişin tamamını teslim ettiklerini belirten Baş; “2019’a, IIA’dan aldığımız 46.5 Milyon Euro tutarında sipariş ile hızlı başlıyoruz. Türkiye’nin en eski ve kök lü yerli otomotiv üreticilerinden biri olarak, yurtiçinde ekonomik olarak zorlu geçmesi beklenen bir yıla bu siparişle başlamaktan heyecan duyuyoruz” dedi.  
2018 yılının iç pazarda otomotiv sektörü açısından zor bir yıl olduğuna değinen Baş, buna rağmen Jest+ ve Atak modelleriyle birlikte iç pazardaki paylarını artırdıklarına dikkati çekti. Baş, “Geçtiğimiz yıl özellikle amiral gemimiz olan Jest+’da önemli büyüme kaydettik. 2 yıl önce müşteri beklentilerine gö re yenilediğimi Karsan Jest+ modelimiz ile yüzde 32 olan pazar payını, 2018 yılında dara lan pazara rağmen yüzde 48’e çıkardık ve böylece önemli bir başarıya daha ulaştık. Aynı dönemde, 8 metre segmentinin yaratıcısı olan Atak modelimiz de pazara yeni giren rakipler olmasına rağmen satışlarımızı iki katına çıkararak 286 adet satış gerçekleştirdik ve Karsan tarihinde tek seferde en büyük Atak siparişimizi de bu yıl 150 adet olarak Sivas’a teslim ettik. 2018 yılında Türkiye’nin tercihi ve toplu taşımanın öncüsü olmayı sürdürdük” dedi.
Baş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Karsan olarak Avrupa başta olmak üzere ve farklı kıtalarda ağımızı genişletmeyi sürdürüyoruz. Bu kapsamda Fransa, İtalya, Romanya, Polonya, Azerbaycan gibi ülkeler de distribütörlüklerimiz bulunuyor. 2019 yılı sonuna kadar ise distribütörlük ağımızı genişleterek 20 farklı ülkede faaliyet göstermek istiyoruz. Hede fimiz küresel üretici olmak.”