21 MAYIS 2019 SALI

“Vaadler umut veriyor”

Büyük buluşmayı değerlendiren Öztaş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tekin, “saha dinamiğini bilen olarak Binali Yıldırım’ın vaadleri memnun etti. Etkisi hissedilecek” dedi...

Ekleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:08/ Güncelleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:08
İSTANBULLU Özel Halk Otobüsleri şirketlerinden Öztaş A.Ş. Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Tekin İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım adına yapılan etkinlik sonrası bir değerlendirme yaparak, Binali Yıldırım’ın vaadlerinden mumnun olduklarını belirtti. Tekin, görüşlerini şöyle açıkladı; 
“Sayın Yıldırım, örneğin; Ukome’de temsil edilmemiz konusunda şirketlerin temsil hakkına kavuşmasını gerektiğini dile getirip bu yolda irade beyanları çok doğru. Doğru, çünkü, İstanbul’da milyonlar taşıyan bizler için başkalarının konuşması ne derece doğru?
Neden biz kendimizi ifade etmiyor da söz hakkımız başkasında oluyor. Bunun sonucu adımıza karar veriliyor? Verilmemesi gerektiği konusundaki çıkışları bizim için önemli.
Bizim için çok önemli olan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1.5 seviyesine indirilmesi. Ancak, bu sevindirdiği kadar bizim için düşündürücü de oldu. Bu sefer gelir vergisi dengesizliği ortaya çıkacak? Buna hasılat üzerinden vergi oranının yüzde bir olarak düzeltilmesi halinde çözüm sağlanabilir.
Böylelikle de bu sistemde hem hazine daha çok ve adaletli vergi toplayacak hem esnaf düzeli vergisini ödemesi sağlanmış olur.
Sektöre dışarda bakıldığında KDV bir bu- çuk, gelir vergisi yüzde bir. Buna kimsenin farklı bakmasına gerek yok. Çünkü, bütün sektörlerden daha çok ve düzenli bir vergi şekildir. Örneğin 840 Bin TL. bir araç aldınız 150 Bin TL. civarında ödemiş olduğumuz KDV hazinemize kalacak, ya da günlük aldığımız yakıt yedek parça, kısacası harcadığımız her kuruşun KDV ’si hazineye kalacak. Burada gözden kaçırılmaması gereken bir önemli konu biz devletimizin ve belediyelerimizin soysal görevini onlar adına yürütüyor olmamız.
28 kalem ücretsiz taşıdığımız ya da 56 yaşında sigortalı, belki de Bağ kur’lu öğrenci diye sırtımızda geçinen var. Bu durum ve bu nedenlerden dolayı Özel Halk Otobüsü İşletmecileri’ne bu sektöre bir imtiyaz tanınmalı.
Sayın Yıldırım en önemli ve dikkat çektiği bir husus da tüm ücretsizlerin aile soysal politikalar bakanlığında alınıp İBB tarafından (belediyeler üzerinden) ödenmesine dönük düzenleme görüşü. Bu görüşü esnaf için müjde niteliğinde bir önemli görüş ve değişimin ifadesidir. Yerinde bir görüş. Şoförlerimiz ücretsiz taşımalara son 4 aydır saygınlık ardı öncesinde adeta direksiyondaki esir kapında taş taşıyormuş gibi olumsuz biçimde hizmet etme duygusundaydı. Bunun yerine şimdi daha güler yüzlü haddini bilen bir anlayışla hizmetini bu yaklaşımla kendine sahip çıkıldığı inancıyla umutla sürdürmektedir.
Yine çok önemli İstanbul’u ve sektöre yarayacak, büyük hizmet olacak tercihli yol ifadeleri meselesi. Böylece ülke ekonomisine katkı sağlayan bir proje olur vatandaş aracını bırakır toplu taşımayı tercih eder ve trafikteki yükü hafiflemiş olur. Benim ilk aklıma gelen ve kalan noktalar bunlar. Bunların dışında daha güzel ve bize yerimizi netleştirecek yaklaşımları ile sanıyorum verimli hem kalite ve konforu istenildiği gibi veren hem mutlu bir adil ve hakkaniyetli hizmet sunma imkânı tanınan olacağız.
Bunun yapılandırmasını Sayın Yıldırım net biçimde bize ifade etmiştir. Ben söylemlerini yerinde ve yapılması gerekenler olarak görüyor kendilerine başarılar dilerken buluşmamızı da bu çerçevede değerlendiriyorum.”