21 MAYIS 2019 SALI

Yıldırım gibi geliyor

İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbullu Özel Halk Otobüsü şirketlerinin organize ettiği etkinlikte işletmeciler ve esnafa geleceğe dönük açıklamalarını sıralarken, vaadleriyle beklentileri yükseltti...

Ekleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:02/ Güncelleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:02
ÖZEL Halk Otobüsçüleri’nin düzenlediği buluşmada konuşan AK Parti İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, kentin yükünü çektiğini bildiğini, sorunlarının çözümüne dönük gerekeni yapacağını söyledi. İstanbullular’a bir asra yakın toplu taşıma hizmeti veren özel halk otobüsçüsü 5 şirket, aldıkları ortak kararla Binali Yıldırım’ı Pendik Kurtköy Viaport Yaşam Merkezi Crown Plaza Oteli’nde, “Özel Halk Otobüsleri İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Buluşuyor” etkinliğinde ağırladı. Esnafın yoğun ilgi ve katılımın yüksek olduğu toplantıyı düzenleyen; Özulaş, Öztaş, Halk ulaşım, Yeni İstanbul ve Mavi Marmara adına ev sahibi olarak “Hoş Geldiniz” konuşmasını Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Şahin, yaptı. Şahin, sektörün genel yapısı ve sorunlarına değinirken, bekledikleri çözümü de dile getirdi. Şirketler adına ev sahibi sıfatıyla 31 Mart yerel seçiminde icraatlarıyla ülkeye hizmetleri olan bildikleri ve tanıdıkları isim olarak kendilerine özel halk otobüsçüleri olarak tam destek vereceklerini belirtti.
Etkinliğe; MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, AK Parti İstanbul eski milletvekili Metin Külünk ile önemli isimlerinde katıldığı davette Özel Halk Otobüçüleri’ne hitabeden, öz geçmişinden kesitler sunan İBB Başkan Adayı  Binali Yıldırım, üniversite yıllarında babasıyla bir otobüs aldıklarını, 1978’den 1984’e kadar Türkiye- ’nin her tarafına taşımacılık yaptıklarını anlatarak; “İşin sonunda babam bana, ‘Oğlum be- ni bu işe neden soktun’ dedi ve otobüsümüzü sattık” diyerek, sorunları bildiğine dair göndermesi alkışlarla karşılandı. Otobüsçülere; “Yaptığınız iş çok önemli” diyen Binali Yıldırım, İETT ile Özel Halk Otobüsleri’nin günlük 3 Milyon’a yakın yolcu taşındığını ifade etti.
“Yaptığınız iş sonuna kadar alın terinizin karşılığıdır, annenizin helal süt kadar güzel ve namuslu bir iştir. Gün boyu direksiyon sallamak kolay bir iş değildir. İstanbul’un trafiği de çabası. 15 Milyon’u aşan bir nüfus var. İstanbul bir ülke olsa Avrupa’da 13. ülke olurdu. Bu nüfusu her gün bir yerden bir yere taşıyorsunuz. Bir esnaf düşünün ki her gün bir ülkeyi bir yerden bir yere taşıyor” diyerek, toplu taşıma konusunu iyi bildiğini dile getiren Binali Yıldırım, bu değerlendirmesine coşkulu alkışlarıyla karşılık veren Özel Halk Otobüçüleri’ne üzerinde taşıdıkları sorumluluğun her geçen gün arttığını, büyük bir camia olarak bu işten ekmek yemeye çalıştığının farkında olduğunu da dile getirerek; “2004’de 2 Milyon otobüs seferi yapılıyordu, bu sayı 2018’de 4.5 Milyon’a çıktı. İki katı aşan bir büyüme var. 2023’de 5.5 Milyon’u geçecek. Bir yandan toplu taşımayı geliştireceğiz, top lu taşıma geliştiği zaman sizin yaptığınız iş hem daha az zahmetli olacak, hem de araçlarınız daha uzun ömürlü olacak. Yaptığınız işten de keyif alacaksınız” diye konuştu.
 
HEPSİ AYNI RENK
Özel Halk Otobüçüleri’nin hizmet ve sorunları hakkında bilgi sahibi olduğu ve çözüm amaçlı yaklaşımıyla da yeterli görüşe sahip olduğunu ortaya koyan Binali Yıldırım, alkışlarla destek gören konuşmasında özel halk otobüsçülüğü yapan birden fazla şirket bulunduğuna da dikkati çekerek; “Masada 5 ayrı şirket var, İETT var. Erguvan rengi var, mavi rengi var, kırmızısı var. Var oğlu var. Bütün renkler aynı olacak, hepsi aynı renk olacak. Öyle ayrıcalık yok kardeşim. Aynı işi yapıyoranız, aynı şartlara, aynı standartlara, aynı kaliteye, aynı haklara sahip olacaksınız” diyerek esnafı coşturdu.
Otobüsçülerin sorunları ile ilgili yapılacak çalışmalar konusunda da; “İnsan emeğinin karşılığını alamıyorsa o işi yapar mı? Mecbursunuz yapıyorsunuz. İsteyerek yapmak başka kerhen yapmak başka. Bu da kaliteye yansıyor. Bu da yolculara olumsuzluk olarak yansıyor. Bir kere bu memnuniyetsizliği ortadan kaldıracağız. Belediye size bilet başına destek veriyor. Bunu yeni baştan ele alacağız. Bu destek güncellenecek veya bilet parası güncellenecek. Cumhurbaşkanımız 6 Şubatta bir kararname yayınladı. Hasılattan alınan vergiyi yüzde 1,5 düşürüldü. Bu güzel bir şey. KDV’nin %1.5 inmesiyle beraber, bu 1 buçuktan yararlanmak için önünüzdeki engeli kaldıracağız” diye konuştu.
 
SİZ DE UKOME’DE OLACAKSINIZ 
Özel Halk Otobüsü Şirketleri ile çalışanlarına seslenen Yıldırım, “Hangi usullerle çalışacağınızın UKOME’den (İBB Ulaşım Koor dinasyon Merkezi) alınan bir kararla oluyor. UKOME’de siz var mısınız? Sizin adınıza karar veriliyor,değil mi? Olmanız gerekmez mi? O halde siz de UKOME’de olacaksınız. Bu kadar açık konuşayım” dedi. 31 Mart’ın büyük gün olduğunun belirten Binali Yıldırım; “İstanbul’da otobüsçü kardeşinizi şehrin belediye başkanı yapacak mısınız?” diye seslendi. Coşkulu alkışlı “Evet” cevabı üzerine de “Ondan sonra zaten hep beraberiz bir yere kaçma şansımız yok. Kader ortağıyız, İstanbul’a birlikte hizmet edeceğiz. Siz ne kadar memnunsanız, şehir de, ben de o kadar mem nun olacağım” dedi.
Binali Yıldırım, taşımacılık yapan her kesimden temsilcinin İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi heyetine dahil edileceğini dile getirerek; “İstanbul’un yükünü kim taşıyorsa orada söz sahibi olacak. Siz taşıma yapacaksınız, başkaları sizin hakkınızda karar verecek? Olmaz böyle şey” dedi.
Binali Yıldırım, konuşması sırasında, üzerinde kendi fotoğrafı ile “Yolların kralı olmaz, Yolların kuralı olur” yazılı afişini gösterdi. 
“Siz İstanbul’un nabzı, kalbisiniz. Siz can taşıyorsunuz. İstanbul’un üreten, İstanbul’u büyüten hemşehrilerimizi her gün iş yerine götürüp getiriyorsunuz” diyen, Binali Yıldırım, otobüsçülerin alın ve akıl teriyle şehre hizmet ettiğini sözlerine ekleyerek, birlikte yol alacaklarını belirtti.
Davete katılımları için 5 şirket adına Binali Yıldırım’a teşekkür eden Özulaş Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Şahin ve diğer başkanlar, etkinlik sonunda Fatih Sultan Mehmet Han’ın bir yağlıboya tablosunu hediye ettiler.