21 MAYIS 2019 SALI

İmamoğlu ek yük getirmeyecek

Anadolu Yakası Özel Halk Otobüsçüleriyle geçtiğimiz hafta bir araya gelen CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu açıklamasında; ‘“1 TL.’lik bile ek yük getirmeyeceğiz’” sözü verdi...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:32/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:32
İSTANBUL-Resmi programına göre öğle saatinde Özel Halk Otobüsleri yönetimini ziyaret edecek olan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, son anda tek taraflı erteleme yaptığını duyuran yönetime rağmen bina önünde kendisini karşılamak için toplanan Özel Halk Otobüsçüleri ile bir araya gelerek görüştü. İmamoğlu’nu sıcak karşılayan esnaf başkan adayı ile yakınlardaki bir kapalı mekânda sohbet etti. İptal girişimine üzüldüğünü belirten İmamoğlu, kendi yöneticilik döneminde her adaya her ortamda eşit fırsat vermeye özen gösterdiğini belirterek yaşanan bu durumun baskının ne kadar büyük olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. 
Otobüsçülere seslenen İmamoğlu; “İstanbul yönetim planımızın ana ekse nini nitelikli toplu taşıma oluşturuyor. İstanbullulara daha konforlu ve daha güvenli bir toplu ulaşım için projelerimiz hazır. İstanbulluları toplu taşıma kullanmaya teşvik edeceğimiz 3T (Top lu Taşıma Teşvik) planımızı ilk bir sene içinde uygulamaya koyacağız. Toplu taşımanın nitelikli hale gelmesi için de öncelikle bu işi yapanların mutlu ve huzurlu olması gerektiğini biliyoruz. Yönetim anlayışı olarak özel taşımacıları denetleyen, cezadan çok uyaran ve elinden tutan bir yaklaşım sergileyeceğiz. Siz mutlu ve huzurlu olacaksınız ki biz de İstanbullular’a beraber kaliteli hizmet vereceğiz. Biz İstanbullunun toplu taşıma araçlarını tercih et- mesi için bazı yeni teşvikler hazırlıyoruz, bunları sizler de duymuşsunuzdur mutlaka. Öğrencilerin indirim oranının artması, 0-4 yaş çocuk sahibi anne lerin ulaşımı, 25 yaşına kadar tüm gençlerin ulaşımı gibi. Bunları duyun ca yeni bedava yolcular geliyor, bunları da bedava taşıyacağız, yük bizim sırtımıza kalacak diye düşünmeyin. Buradaki kaybınızı İBB olarak biz karşılayacağız, sübvanse edeceğiz. Burada amacımız İstanbulluların toplu taşıma hareketliliğini artırmak, toplu taşımaya alıştırmak. Sizler sadece işi daha güvenli ve konforlu yapmayı kendinize dert edinin, Belediye olarak size 1 TL. bile ek yük getirmeyeceğiz, tam aksine yolcu sayınızı ve gelirinizi artıracak bir plan ile geliyoruz” dedi.
Konuşmasında danışmanı Taylan Engin’in koordinasyonunda sorunların tamamını ele alıp görüşmelerde bulunduklarını ve çözüm ürettiklerini belirten İmamoğlu; “Belediye olarak biz, sadece ceza kesen, Özel halk otobüsçüyü tehdit eden, sorunlarını önemsemeyen bugünkü anlayışın yerine güvenli bir ulaşım için denetim görevini yapan, uyaran, eğitim veren ve özel taşımacıyı dinleyen, ilgili kurul ve komisyonlarda temsiliyet imkanı tanıyan halktan ve esnaftan yana yeni ve çağdaş bir anlayış ile göreve geliyoruz” dedi.
Toplu taşıma esnafının kazancının çok düştüğünü, aracını bile yenilemekte büyük güçlük çektiğini belirten İmam- oğlu, TEM üzerinde yeni oluşturulacak tercihli otobüs yolunda Özel Halk Otobüsleri ile birlikte işletme yapmayı planladıklarını, bu aks üzerindeki hem ana hatta hem de besleyen hatlarda yeni toplu taşıma hatları ile İstanbullular’ın toplu taşıma imkanlarını genişletirken, esnaf ekmeğinin de büyümesine katkıda buluna- caklarını belirtti. İstanbul geneli tercihli yol uzunluğunu artıran çalışmalar yapılacağını da dile getiren İmamoğlu, toplu taşımaya öncelik veren yeni uygulamaların devreye sokulacağının altını çizdi.
Denetim ve ceza konusuna da değinen İmamoğlu, denetim görevini her za- man ve en iyi şekilde, kimseyi ayırt etmeden adaletle bir şekilde yerine getireceklerini, denetimlerden ceza yağmuru hedeflemediklerini, cezadan çok uyaran ve kaliteli taşıma hizmeti sunan bir belediye olacaklarını belirtti.
Belediye ve İETT tarafından harç ve bedeller üzerinde de iyileştirme sözü verirken temsiliyete ilişkinde yeni bir model işleteceklerini açıkladı.
Tüm taşımacı temsilcileri ve ulaşımın sorumluları ile 6 ayda bir değerlendirme toplantıları yaparak burada yakala- nan iş birliği ve sinerjiyi her sene düzenlenecek “Yolcu Taşımacılığı Kurultayı” ile en az iki gün özel ve kamu ulaşım temsilcileri olarak bir araya gelineceğini, yüz yüze tartışıp birlikte çözüm üreteceklerini, ulaşımda ortak akıl, ortak vicdan ilkesi ile yürüyeceklerini söyledi. Ulaşıma yeni ve insan odaklı bir bakış getireceklerini belirten İmamoğlu, taşımacılara; “Sizden tek şey istiyorum, yolcularınızı konforlu ve güvenli şekilde taşıyın. Sizi mutlu edecek önlemleri biz alacağız, siz de yolcu memnuniyetini sağlayacaksınız. Sizden en büyük beklentimiz bu” dedi. Özel halk otobüsçüleri’nin sorunlarına gösterdiği ilgi ve va- kıf olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, herkese teşekkür etti.