21 MAYIS 2019 SALI

İSTAB sorunlarına çözüm bekliyor

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım hem İTO Meclisi Şubat Ayı toplantısına katıldı, hem de Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin düzenlediği kahvaltıda esnafla buluştu...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:28/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:28
İSTANBUL-Sektör mensuplarının doğrudan çözüm arayışları seçim dönemlerinde etkili yöntem haline geldi. İSTAB Başkanı Turgay Gül İstanbul Ticaret Oda sı’nın Şubat Ayı İTO Meclisi 22. Komite Üyeleri ile olağan Meclis Toplantısı’na katılan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım’a sorunlarını ileterek çözüm istedi. 
İTO Meclisi Şubat Ayı toplantısına katılarak açılışta bir konuşma yapan İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım; “İstanbul’un en büyük sorunu hızlı şehirleşmesi. Trafik sorununu yüzde 100 çözeceğim dersem inanmayın. Dünya’da bu işi halleden hiçbir büyükşehir yok. Ben sürekli akan trafiği taahhüt ediyorum. 80 km. olmayacak ama yoğun saatlerde 20 km.’ye düşecek. Dur kalk ların olmadığı trafik vaat ediyorum. Sürdürülebilir ve katlanılabilir trafik İstanbul’da mümkün” açıklaması sektör mensuplarının dikkatini çekti.
Konuşmalar sonrası gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde taşımacılar adına söz alan İSTAB (İstanbul Taşımacılar Birliği) Başkanı Turgay Gül, İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım’a servis taşıma sektörünün sorunlarını ve beklentilerini dile getirip; “İstanbul’da hizmet veren servis sektörü olarak, Türkiye’de yaklaşık 40 ilde uygulanan plaka tahdidinin İstanbul’da da uygulanması adına sizlerden beklentimiz büyük” diyerek, “Ukome’de temsiliyet” ve “Kademeli saat projesinin İstanbul da uygulanması” ile ilgili taleplerini iletti.
Yıldırım; “Servis araçlarının talepleri var. Bunları kimse hak kaybına uğ- ramadan ortak zeminde birlikte bir çözüm getireceğiz. Sorunlarınıza gözlerimizi kapatmayacağız” diyerek, analiz ederek yol alacağını dile getirmesi de- ğişimin ilk sinyali olarak dikkat çekti. 
 
İSTANBUL 4.0    
İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, aynı gün katıldığı Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin düzenlediği kahvaltı programında da son yaşanan sıkıntıla- rın arka planından söz edip hem hükümet tedbirleri hem iş adam larının hedef projelerini gözden geçirip süreci birlikte yürüteceğini dile getirerek, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin genel seçim havasında geç- mesinden rahatsız olduğunu vurgulayarak; “İstiyorumki İstanbul konuşulsun, İstanbul’un geleceği konuşulsun, projeleri konuşulsun. Genel siyasete İstanbul kurban edilmesin. İstanbul arada kaynamasın. Şahsım itibariyle kampanya döneminde olabildiğince İstanbul’da kalmaya özen gösteriyorum. Bu- nu ne kadar başarabiliriz, garanti veremiyorum. Bu seçimde ilk defa ittifak uygulanacak. Her iki ittifakın liderler düzeyinde çok keskin kampanya yürü teceklerinden hiç endişem yok. Bu da bize şöyle bir olumsuzluk getirecek, adaylar konuşulmayacak, aday projeleri çok ön plana çıkmayacak” dedi.
“İstanbul 4.0” projesiyle geldiklerini belirterek, kastının, İstanbul’u geleceğin teknolojileri ile buluşturan yaşayan şehir haline getirmek olduğunu dile getirdi. İstanbul’daki imar problemine de değinen Yıldırım, “İmarla ilgili son yıllarda hepimizi rahatsız eden gelişmeler var. Bütün  bu karmaşalara izin vermeyeceğiz” derken, gelişimin gereklerini tetikleyici olarak yenilenmek istenen kent ve ulaşımda; “İstanbul nüfu- sunun yarısından fazlasına doğrudan hitap edecek raylı sistem toplu taşımaya sahip olacağız” sözü algı değişimi olarak yorumlandı.