21 MAYIS 2019 SALI

Karsan eJest ile ihracata başladı

Karsan, Jest Electric’in başta Fransa ve Yunanistan olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden 18 adet sipariş aldığı bildirildi...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:20/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:20
KARSAN’ın BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan Karsan Jest Electric, Avrupa ihracatına başladı. Yeni bataryalarıyla birlikte menzili artan Jest Electric’in, başta Fransa ve Yunanistan olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden 18 adet sipariş aldığı açıklandı.
Jest Electric’te Kasım ayı itibariyle seri üretime geçtiklerini hatırlatan Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu; “Avrupa’ya ilk teslimatlarımızı Ocak sonunda gerçekleştirdik. 2019 boyunca Jest Electric’te önemli rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
Jest Electric’in Türkiye’den Avrupa’ya ticari araç ihracatında yeni bir dönemi başlattığının altını çizen Arpacıoğlu; “Geleceğin çevreci ulaşım araçlarına yatırım yapmaya devam ediyoruz. İlk kez Av rupa’ya ihracatını gerçekleştirdiğimiz elektrikli Jest, yakında elek trikli Atak modelimizle birlikte tüm dünyada farkındalık yaratmaya başlayacak” diye konuştu.
Jest Electric’te BMW üretimi elektrikli motor, 170 beygir güç ve 290 Nm tork üretirken, tek oranlı şanzımanla işbirliği yapıyor. Alman üretici BMW tarafından geliştirilen 44 ve 88 kW-saat’lik bataryalarla tercih edilebilen Jest Electric, 210 km’ye kadar menzil sunarken, geleneksel alternatif akımlı şarj üniteleriyle 8 saatte, hızlı şarj istasyonların daysa 1 saatte şarj olabiliyor. Araçta bulunan rejeneratif fren sisteminin de, bataryaların yüzde 25 oranında kendi kendini de şarj edebilmesine olanak tanıdığı belirtiliyor.
 
Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu Karsan’ın
Elektrikli Jest ile Avrupa pazarında yer almasının Türk ekonomisi açısından çok önemli olduğunu ve
Elektrikli Atak ile bu süreci daha da ileri taşıyacaklarını belirtti. Karsan’ı Avrupa’da söz sahibi olma noktasına taşıyacak bu gelişme model değişimini de beraberinde getiriyor.