20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

TÖHOB ESNAFIN BİR SORUNUNU DAHA ÇÖZDÜ

KDV kanununda geçen yıl yapılan değişiklik kapsamında isteğe bağlı, hasılata dayalı aylık sabit % 1.5 oranında KDV ödemesi kararname hazırlığının tamamlandığı anlaşıldı.

Ekleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:44/ Güncelleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:44
Geçtiğimiz hafta, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na atanan Bekir Bayrakdar’a sektör adına TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel önderliğinde bir heyet “Hayırlı Olsun” ziyaretinde bulundu. Bekir Bayrakdar’ın Ankara’daki makamında gerçekleşen ziyarette Özel Halk Otobüsü İşletmecileri’ne yönelik planlanan çalışmalar gündeme geldi ve esnafın beklentisinin karşılanacağı bir sonucun çıktığı öğrenildi.
 
Bu kapsamda, KDV kanununda geçen yıl yapılan değişiklik kapsamında isteğe bağlı, hasılata dayalı aylık sabit % 1.5 oranında KDV ödemesi kararname hazırlığının tamamlandığı anlaşıldı. Metni hazırlanan düzenleme edinilen bilgiye göre; Bakan imzasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere cumhurbaşkanlığı makamına gönderilip, imzalanması beklenecek.
 
Bakanlık tebliğinin yayınlanacağı ve daha sonra da uygulamanın başlayacağı öğrenildi. Hazırlanan kararnamenin içeriğine gelince; 5216 ve 5393 sayılı belediye kanunlarına göre, belediyelerin denetiminde kentiçinde toplu taşıma hizmeti yapan, 18 üzeri yolcu taşıma kapasiteli otobüs türü araç işletmelerinin ilgili kanunun 38. Maddesi uyarınca hasılat usulüne göre %1.5 oranında KDV ödemesi ön görülmektedir.
 
“Hayırlı Olsun” ziyaretinde; Başkan Yüksel dışında, TÖHOB Genel Sekreteri Onur Orhon, Yeni İstanbul Başkanı Yalçın Beşir, İstanbul Halk Ulaşım Başkanı Naci Yağız, Öztaş Başkanı Mehmet Tekin, Özulaş Baş kan Vekili Mehmet Arı ile Ankara ve Koca eli Oda Başkanları Ercan Soydaş ve  Mustafa Kurt ile İstanbul’dan Mustafa Karal ve Enver Duran yer aldı. Başkan Yüksel, ziyaret sonrası alınan sonucun doğru yolda olduklarını ortaya koyduğunu belirtti.