18 HAZİRAN 2019 SALI

Gerçeğin işareti!

Ülkemizde, dünya ile eş zamanlı yaşanan gelişmeler, değişen üretim ilişkilerini ileri teknolojiye dayalı yeni bir anlayışla milli mesele haline getirmesi, süreci hızlandırıyor...

Ekleme: 4 Ocak 2019 Cuma 21:18/ Güncelleme: 4 Ocak 2019 Cuma 21:18
Değişim adı altında yeniden yapılmayı işaret eden devlet siyaseti, aktif, katılımcı ve müdahil bir strateji ile dünyada dikkatleri üzerine çekiyor. Bu çıkışa ortak aklı kullanarak yanıt verecek bir iç yapılanma da özellikle, kentleşme ve diğer yerleşik tüm alanlarda hareketliliğin 7/24 saat şeklinde algılanması, bugüne kadar kamu ağırlıklı yapılanma ve yönetim anlayışının da değiştirilmesi gerektiğini gösteriyor.
 
Yeni anlayıştaki bu ortak algı, işbirliği ve bizim deyimimizle istişareli bir sahipleniş yönetişime giden yolu açıyor. Hedeflerimize erişmek için bu yüzden herkesin yeri, gücü konumu gereği bu gelişimin bir parçası olmasını gerektiriyor. Bununla birlikte de hem devlet, hem de belediyelerce kabülu ve yasal düzenlemelerin bu anlayışla hazırlanması zaruri gözüküyor. Aksi ise olacak olanın bireyselliğini işaret ediyor.
 
Değişen ve kendini yeniden yapılandıran dünyaya entegre otomotiv endüstrimizin son yıllarda ülke ekonomisine kazandırdıkları göz kamaştırıyor. Örneğinden hareketle, kentleşme ve yerleşim alanlarının ihdasında, bütünleşik kent yapılanmaları ve 2. kent desteği ile ekonomik kent ulaşımı ve de kentiçi toplu taşıma işletmeciliğinin de bu anlayışla hareket etmesinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. 
 
Belediyeler ile özel işletmeciliğin bir çatıda, ortak anlayışla gidişatın gereklerine uygun yapılandırılması, ivedilikle bir kentiçi toplu taşıma kanununun ihdasını, bu kanunla hizmet üretiminin Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği kavramıyla yasa esaslarına bağlanmasını getiriyor. Böylelikle, öz sermaye kullanan özel kesim ile kamu işbirliği değişime uygun sistemin kurulmasıyla birlikte rahatlaması da sağlanır.