26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Taksi plakaları yüzde 30 eridi!

Bir zamanlar 2 Milyon TL. bandına dayanarak yatırımcısının yüzünü güldüren taksi plakası fiyatları şu aralar görülmemiş bir düşüş yaşıyor...

Ekleme: 21 Aralık 2018 Cuma 20:42/ Güncelleme: 21 Aralık 2018 Cuma 20:42
İSTANBUL- İstanbul Taksiciler Birliği Başkanı İrfan Öztürk taksi fiyatlarında yaşanan düşüşün bu zamana kadar görülmemiş bir seviye olduğunu belirtiyor. Öztürk, plaka fiyatlarının 1 Milyon 800 Bin TL. bandından 1 Milyon 300 Bin TL. bandına inerek, 500 Bin TL. gerilediğini aktarırken, söz konusu düşüşte taksiler üzerinden yaşanan polemiklerin ve yönetimsel hataların da olduğuna vurgu yapıyor.
Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği İstişare Kurulu üyesi Mustafa Karayılan da taksi plakalarında yaşanan düşüşü doğruladı. İşlerinin geçtiğimiz yıllara göre yüzde 80 civarında azaldığına dikkat çeken Karayılan; “Tek tük plaka için talep oluyor. Şu an plakanın aylık getirisi 8 bin TL. Farklı getiri araçlarının 4 katı daha fazla kazandırmasından kaynaklı yatırımcı bu parayı o taraflara yatırıyor. O yüzden fiyatlarda bir düşüş yaşanıyor” diye konuştu. Sektörün öncülerinden taksi alım-satımı yapan bir firmanın yetkili ise taksi plaka fiyatlarında yaşanan düşüşü korsan hizmet veren araçlara ve geçtiğimiz Nisan ayında çıkan satışta yüzde 3 kazanç vergisi uygulamasına bağlıyor. Sektör yetkilisi, artık satımlarda noterde gerçek bedel üzerinden yüzde 3’ün otomatikman kesilmesinin yatırımcının plakalara ilgi göstermesinin önüne geçtiğini kaydederek şöyle konuşuyor; “Şu an fiyatlar 1 milyon 300 - 1 milyon 400 bin aralığında. Bu rakamlar bir ara 1 milyon 900 bin bandına kadar çıkmıştı. Taksi plakası altın gibidir. Düşer çıkar. Şu an hem satıcı, hem de alıcı çok ama bu rakamlardan alanlar şunu bilir 2 Milyon’a yeniden çıkacak bu fiyatlar.”
Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sadece bir adet taksi plakası sahibi olabiliyor. Bir taksi plakası olan ikinciyi alamıyor. Ayrıca, eğer İstanbul’da bu plakayı alacaksa burada ikametgahı olması gibi bir takım şartlar da bulunuyor ve plakaları geçimini taksicilikle kazanmak isteyenler alabiliyor. Son verilere göre; Türkiye’de 60 binden fazla taksi bulunuyor ve bunun 18 bini İstanbul’da. Bu taksilerin yüzde 60’ı mobil taksi, yüzde 40’ı ise bir durağa bağlı olarak çalışıyor. İstanbul’da bin kişiye düşen taksi sayısı ikinin altına düşmüş durumda.
Türkiye’nin her ilinde taksi açılış ücretleri ve kilometre başına alınan ücretler farklı. İstanbul’da taksimetre açılış ücreti 4 liraya, kilometre başına ücret 2.5 liraya ve kısa mesafe ücreti de 10 lira olarak biliniyor. UKOME’nin yeni düzenlemesi ile taksimetre ücretleri, her yıl eylül ayında düzenli olarak “enflasyon, asgari ücrete yakıta gelen zam” oranlarının ortalaması alınarak artırılıyor. 2000’li yılların başında fiyatı 200 bin TL olan taksi plakaları farklı yatırım araçlarından fazla kazandırmasından kaynaklı 2 Milyon bandına dayanmıştı.