20 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE

TÖHOB’un Ankara görüşmeleri sürüyor

Özel Halk Otobüsçüleri’nin mali yüklerini azaltacak çalışmalar sürdüren TÖHOB Heyeti, geçtiğimiz hafta önce İstanbul, sonra da Ankara’da görüşmeler gerçekleştirdi...

Ekleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:20/ Güncelleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:20
İSTANBUL-Seçim öncesi TÖHOB tarafından yapılan görüşmeler neticesinde, doğrudan yapılan Cumhurbaşkanı görüşmesinde alınan olurlarla sürdürülen görüşmeler sonucu %18 KDV yükümlülüğünün  aylık %1.5 olarak sabit rakama bağlanmasından sonra, gelir vergisinin de benzer düzenlemeye tabi tutulması konusunda da irade beyanı oluşturulmuştu. 
TÖHOB üzerinden kamu-özel iş- birliğinin örneği sürdürülen görüşmeler devam ettirildi. Geçtiğimiz hafta, bu minvalde teknik görüşmeler öncesi TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel Başkanlığı’ndaki  heyet önce İstanbul Vergi Daire Başkanlığı’nda Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş ile biraraya geldi. 
İstanbul Vergi daire Başkanı Bekir Bayraktar’ın da yer aldığı toplantıya; TÖHOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Gürler, Yönetim Kurulu Üyeleri Okan Yalçın, Nihat Pelen, Hasan Durgun, Genel Sekreter Onur Orhon ile İstanbul Halk Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Naci Yağız, Yönetim Kurulu Üyesi Lütfü Oktay, Öztaş Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tekin, Özulaş Toplutaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Mehmet Arı ve Lütfü Oktay yer aldı.
 
GÖRÜŞMELER HIZLANDI
Hazine ve Maliye Bakanlığı’n- dan TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel’in aranması ile başlayan görüşme sürecinde devlet bürokrasisinde yaşanan tıkanıklığın aşıldığı ifade edildi. KDV uygulaması ile ilgili hazırlıkların Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olarak yayınlanmak üzere tamamlandığı, gelir vergisi için çalışmalara ise devam edildiği belirtildi. Kısa  süre sonra TÖHOB tarafından belirlenecek teknik uzmanlardan oluşan heyetin Ankara’da konuyla ilgili çalışma ve görüşmeler yapacağı öğrenildi.
Özel Halk Otobüsçüleri’nin vergi düzenlemesi ile mevcut mali yükü azaltacak kalıcı bir yasal düzenlemenin bu süreç sonunda netlik kazanacak. Edindiğimiz bilgilere göre; KDV uygulamasının 2019 başı yürürlük kazanmasına kesin bakılırken, gelir vergisi düzenlemesinin yerel seçim öncesi olması için çalışmalara hız verildiği belirtiliyor.  TÖHOB Başkanı Yüksel’in daha sonra yaptığı açıklamada; “Aldığımız işar ile neticeye aklı selim ve işbirliği içinde yaklaşıyoruz. Devlet iradesi esnafa dö- nük talebimize yeşil ışık yakmıştı. Bunu sürdürüyor, sessiz sedasız üst düzey temaslarımızda netice almak için çalışıyoruz” dedi. 
 
NEZAKET ZİYARETİ
Özel Halk Otobüsü sektörü adına TÖHOB tarafından yürütülen vergi yükümlülüklerinin hafifletilmesine yönelik çalışmalarda bir önemli adım da Başkan İsmail Yüksel ve yönetim kurulu üyeleri ile geçen dönemin Maliye Bakanlığı görevini yürüten, şu an da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Büt- çe Başkanlığı görevinde bulunan Naci Ağbal’ı makamında ziyareti oldu.
Eski başbakanlık binasında yeni görevini yürüten Ağbal, vergi yükümlülüklerinin azaltılması noktasına dö- nük çalışmanın odağında, aynı kapsamda geçen Haziran’da yapılan “Türkiye Özel Halk Otobüsçüleri Cumhurbaşkanımızla buluşuyor” etkinliğinin de en önemli isimlerindendi. Heyet, bu kapsamdaki çalışmalar konusunda bilgi sunma ve gelir vergisi üzerinde iyileştirmeyi hızlandırma amacıyla siyasi destek arayışında çalışmalarını sürdürüyor.  
 
MUTLU SONA AZ KALDI!
Gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili bir açıklama yapan TÖHOB Başkanı Yüksel; “24 Haziran seçimleri sonrası devlet yapılanmasının yenilenmesi, kurum ve kuruluş görevlerinin yeniden tanımlanmasında yaşanan gecikmeyi aşıp Cumhurbaşkanımızın Özel Halk Otobüsü taşımacılarına verdiği müjdelerin sonuçlanması düşüncesiyle ziyaret ve görüşmeleri hızlandırdık” diyerek, çalışmaların sürdüğünü belirtti.