20 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE

Yüntaş’tan Allison şanzımanlı hizmet

Afyonkarahisar Belediyesi kuruluşu Yüntaş A.Ş. Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Isuzu Novociti Life otobüsleri ile hizmet veriyor...

Ekleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:12/ Güncelleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:12
AFYONKARAHİSAR-Yakın zamanda teslim aldığı 36 adet Allison T 2100™ tam otomatik şanzıman dona nımlı Novociti Life otobüsler, Afyonkarahisar’da toplu taşımayı geliştirmeyi hedefleyen Yüntaş A.Ş. için yolcu ve sürücü konforu ile düşük işletim maliyeti avantajları sağladı. Yüntaş A.Ş.’nin Otobüs İşletme Müdürü Nurullah Güncü, Allison tam otomatik şanzımana ek olarak yüksek manevra kabiliyeti, yeni nesil motoru ve 60 yolcu kapasitesi ile Isuzu Novociti Life otobüsleri tercih ettiklerinin altını çizerek; “Şehrimizde daha önce sadece şahıslara ait minibüslerle toplu taşıma yapılıyordu. Bu nedenle Yüntaş olarak kaliteli ve kon- forlu toplu taşıma hizmeti sunmak üzere şehirdeki ilk otobüs filomuzu kurduk. Alımlarımız öncesinde yaptığımız detaylı araştırmalar sonucunda sürücü, yolcu ve işletmemize sağladığı avantajlarla Allison tam otomatik şanzıman donanımı, otobüslerimiz için tercihimiz oldu” dedi. Güncü; “Güzergahlarımız, değişiklik göstermekle birlikte en az 20 km en fazla ise 35 km’lik hatlara sahip ve bu hatlarda ortalama 50-60 durak bulunuyor. Bir otobüsümüz, güzergahlar arasında 12 ila 17 sefer yapıyor. Böyle bir döngü de hem sürücü hem de yolcu konforu ön plana çıkıyor” diye belirtti.
Güncü, günde 20 binin üzerinde yolcuya toplu taşıma hizmeti sunduklarının ve gün geçtikçe yolcu sayılarının gözle görülür bir şekilde arttığını söyledi. Yüksek kullanım ile doğru orantılı olarak işletim maliyetlerini de göz ettiklerinin altını çizen Güncü; “Manuel araçlarda baskı balata ömrü, yoğun kullanıma bağlı olarak oldukça kısadır, sürekli bakım, onarım ve değişim gerektirir. Tam otomatik şanzımanlı araçlarda ise mekanik debriyaj olmadığı için böyle bir maliyet ortadan kalkıyor. Bakım-onarım gerekliliği ve maliyetinin, manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara (AMT) kıyasla oldukça düşük olacağını ön görüyoruz” dedi. 
Sürücülerinin özel sürüş eğitimleri aldıklarına değinen Güncü; “Sürücülerimiz, tam otomatik şanzımanlı araçlarımızın kullanışı ve rahatlığın oldukça memnun. Özellikle şehir içinde sürekli dur kalk yapmaları nedeniyle otomatik şanzımanın konforundan çok memnunlar” şeklinde konuştu.