20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Gaziantep ulaşımda işler yolunda gidiyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, rahat ulaşım için yeni yaptığı köprülü kavşaklar, yollar, otobüs hatları ve tramvaylarla ayda 12 Milyon yolcuya hizmet veriyor...

Ekleme: 25 Kasım 2018 Pazar 23:02/ Güncelleme: 25 Kasım 2018 Pazar 23:02
GAZİANTEP-Şehir trafiğine alterna- tif projeler yaparak ulaşımdaki aksaklıkları asgariye indiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, gelişen ve artan nüfus yoğunluğuna göre yeni ulaşım projelerini de aksatmıyor. Otobüs ve tramvay işletmeciliğinde “Gaziantep Kart” ile ucuz ve konforlu bir hizmet sunan Büyükşehir Belediyesi, 2 Milyon’luk şehir nüfusunun dağılımına göre aylık 12 Milyon nüfusu şehrin bir başından diğer başına taşıyor. Ulaşımın yüzde 15’lik kısmını tramvayla, yüzde 15’lik kısmını belediye otobüs- le (turuncu otobüs), yüzde 20’lik kısmını özel halk otobüsü (mavi otobüs), yüzde 50’lik kısmını ise minibüslerle (sarı otobüsler) yapıyor.
Kısa zamanda hızlı tren ve metro ile ulaşımda çeşitliliği arttırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, yeni mahalle olan (köy) yerleşim birimlerine de otobüs seferleri yapıyor. Akıllı ulaşım sistemi vatandaşın işini kolaylaştırıyor. Hızla gelişen ve büyüyen dünyadaki hızlı teknolojik gelişmeleri sürekli takip eden Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehir ve akıllı ulaşım çerçe- vesinde hareket ederek birçok yenilik yaptı. Özellikle, elektronik kart sistemine geçildikten sonra vatandaşların ulaşımını kolaylaştıran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ülkemize ve dünyada kullanılan tüm temassız kredi kartları ile biniş sistem geçişini Gaziantep’te hayata geçirdi. Bu doğrultuda otobüs ve tramvaylara akıllı cep telefonları ile binişler dahi yapılabiliyor.