20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

İnsan odaklı ulaşıma “Evet”

17 farklı ülkeden 400 kişinin katıldığı, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “UCLG-MEWA Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”nde insan odaklı ulaşımın 2019 yılına ait faaliyetleri değerlendirildi...

Ekleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:51/ Güncelleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:51
ŞANLIURFA-Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılangerçekleştirilen Doğu-Batı Asya Bölge Teşkilatı UCLG- MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile birlikte yapıldı. Etkinliğe 17 farklı ülkeden yaklaşık 400 kişi katıldı ve 2018 yılı çalışma dönemi ile 2019 faaliyetleri değerlendirildi.
Konya, Kayseri, Kahramanmaraş, Balıkesir, İstanbul Ankara, Bursa, Mardin, Gaziantep gibi yurdun çeşitli illerinin yerel yönetim temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşmacılar insanı öne çıkaran sunumlar yaptı.
 
 
Zirveye, AK Parti Dış İlişkiler Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Arap Kentler Teşkilatı Genel Sekreteri Ahmed al Subih, D8 Genel Sekreteri Dato Ku Jaafar Ku Shaari, UCLG-MEWA Genel Sekrete- ri Mehmet Duman, UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile yerli ve yabancı bir çok bürokrat katıldı.
Gerçekleştirilen zirvenin ev sahipliğinden dolayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden AK Parti Dış İlişkiler Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan; “Gerçekleştirilen bu ulaşım zirvesinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bura- da görüşülecek konuların Türkiye ulaşımı için önemli bir fikir alışverişi olduğunu belirtmek istiyorum. Ev sa- hipliği için de Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
Açılışta konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi; “Tarihin sıfır noktasındasınız. Peygamberlerin iz bıraktığı şehirdesiniz. 12 Bin yıllık bu şehir kültürü, tarihi ve yaşamı ile Anadolu’da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İnsanların huzur içerisinde yaşadığı ve yine Suriye’de yaşanan savaşta bir ensar şehri olarak kardeşlerine ku- cak açan ve 524 Bin kardeşimize 7 yıldır evinde misafir eden bir şehirdir Şanlıurfa. Sizleri bu güzel şehir- de ev sahibi olarak ağırlamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Şanlıurfa misafirleri ile bir- likte 2.5 Milyon nüfusa sahip, ulaşım filomuz ve daire başkanımız ile birlikte ulaşımda günümüzün teknolojisinin tüm teknikleri ve akılı sistem- leri devreye koyarak yönetmeye çalışıyoruz. Artık Büyükşehirlerin en önemli yönetiminin ulaşım yönetimi ile olduğunun farkındayız” dedi.
Başkan Çiftçi, insana verdikleri de- ğeri daima ön planda tutacaklarını belirterek; “Tüm toplu taşıma sistemlerinde hem çevreci, hem ekonomik hem de insanın ulaşımdaki konforu nu en üst düzeye çıkartmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hedefimiz de insanın huzuru ve mutluluğu var, insanların güvenli bir ortamda seyahat etmeleri vardır. Şanlıurfa- ’da nerede oturursanız oturun yola çıktıkları zaman, yol standarttı, du- rak standarttı, yaya standartlarını belli sürede istenilen noktaya gitme noktası bizler için en önemli konudur. 314 Toplu taşıma aracı ile Şanlıurfa’da hizmet veriyoruz ve vatan- daşlarımızın memnuniyeti bizler için en önemli kavramdır” diye konuştu.
Başkan Çiftçi, zirve kazanımlarla etkileşimin bir şehirden diğerine örneklemeler ile devam edeceğine vurgu yaparak, ulaşımda en önemli konudan bi- rinin eğitim olduğunu dile getirerek; “Çocuklara küçük yaşta doğru eğitim ile insana önem ve saygınlığı sürdürülecektir” dedi.
UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman; “Ev sahipliğinden dolayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Nihat Çiftçi’ye teşekkür ediyorum. 2 günlük zirvede ula- şım ile ilgili önemli kararları görüşüp paylaşacağız” diye konuştu.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından “Şanlıurfa’nın Ulaşım Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalışta- yı” düzenlendi. Çalıştaya, Harran Üni- versitesi ulaşım uzmanları, ulaşımla ilgili STK’lar ve Kurum ve Kuruluş tem silcilerinin katıldı. Ayrıca, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Do- ğu-Batı Asya Bölge Teşkilatı (Uclg-Mewa) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi’nin ardından yerel olarak gerçekleştirilen çalıştay ile Şanlıurfa’nın ulaşımı masaya yatırıldı.
Toplu taşımayı yaygınlaştırma, yol genişletme, yeni bulvarlar, köprülü kav- şaklar konularının görüşülüp tartışıldığı toplantıda çocukların küçük yaşta alaca ğı Trafik Eğitim Merkezleri’nin kurulması ve küçük yaşta trafik eğitiminin verilmesi gerekliliği yinelendi.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Rafet Boz- doğan, Şanlıurfa’nın ulaşımdaki sorunlar hakkında söyleşide bulunurken Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Can Hallaç ise Büyükşehir Be- lediyesi’nin ulaşıma yönelik yapmış olduğu yenilikçi çalışmaları aktardı.
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu-Batı Asya Bölge Teşkilatı (Uclg-Mewa) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-Mewa Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi düzenlenen 1. ve 2. gün oturumla- rının ardından sona erdi.
Mısır Ulusal Ulaşım Enstitüsü Dekanı ve Dubai Toplu Taşıma Uzmanı olan Prof. Dr. Khaled Abbas’ın moderatörlüğünde başlayan zirvenin 2. günü oturumlarında Akıllı Ulaşım programı, Ulaşım Finansman, Yönetim ve İşlet- me konuları, Çevre Dostu Ulaşım, Orta Doğu Bölgesi Şehirlerinde Ulaşım konularında oturumlar düzenlenerek top- lu taşımayı yaygınlaştırma sorusuna cevap arandı. “Orta Doğu Bölgesi Şehirlerinde Ulaşım Konusundaki İyi Uygulamalar”ın görüşüldüğü zirvenin kapanış konuşmasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini temsilen Ulaşım Dairesi Başkanı Can Hallaç sunumlarını gerçekleştirdi.
Ulaşımda emsal niteliğinde uygulamaları ile birçok ödüle layık görülen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım konusundaki yenilikçi çalışmalarını ve yol haritasını anlatan Hallaç, Şanlıurfa’nın Ulaşım Master Planı hakkında bilgi verdi. Zirvenin son günü olan 22 Kasım’da ise, Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi’ne katılan uluslararası misafirler teknik gezi kapsamında Şanlıurfa’nın tarihi yerlerini gördüler.
 
 
Şanlıurfa’nın ulaşım sorunlarına çözüm bulmak adına  Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu-Ba tı Asya Bölge Teşkilatı (Uclg-Mewa) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-Mewa Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi’nin ardından Büyükşehir Belediyesi, toplantıya katılan ulaşım uzmanlarına Şanlıurfa’nın tarihi ören yerlerini ve turistik mekanlarını gezdirdi. Göbeklitepe, Şan- lıurfa Arkeoloji Müzesi, Mozaik Müzesi, Eyyüp Peygamber Sabır Makamı, Balıklıgöl ve tarihi çarşıları gezen ulaşım uzmanları belediyenin misafirperverliğinden dolayı teşekkür ettiler. 
Şanlıurfa’ya bir kez daha geleceğini söyleyen ulaşım uzmanı David Bull; “Şanlıurfa’dan çok etkilendim. Urfa’daki ulaşım konusundaki yapılan çalışmalardan ve ulaşım toplantısından da memnun kaldım. Şanlıurfa ilerde çok büyük bir turist merkezi olacak. Şanlıurfa’nın ulaşım yatırımına daha fazla ihtiyaç duyduğunu görüyorum. Şanlıurfa’ya tekrar geleceğim. Bir dahaki gelişimde eşim ve ailemle geleceğim ve Urfa’nın tari- hini onlara da göstermek istiyorum” diye konuştu. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Emniyet ve Yetkilendirme Daire Başkanı İlksen Tavşanoğlu ve Raylı Sistemler Şube Müdürü Hülya Akboyraz da  teşekkür ettiler.