20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

İstanbul’un ulaşım yatırımı artırıldı

İBB’nin 23 Milyar 800 Milyon TL.’lik 2019 Yılı bütçesini meclise sunan Başkan Uysal; “En büyük yatırımı ulaşıma, sonra çevreye yapıyoruz” dedi...

Ekleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:29/ Güncelleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:29
İSTANBUL-Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi, Performans Programı ile Yatırım ve Hizmet Programını görüşüldü ve kabul edildi. Bütçeyi meclis üyelerine sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ağırlıklı olarak yatırıma yönelik bir bütçe hazırladıklarını belirterek; “Öncelikleri belirleyen ve ihtiyaçları gözeten bir bütçe tasarısıyla karşınızdayız. 2019 yı- lı belediye bütçemiz, 23 Milyar 800 Milyon TL. Bütçemizi geçtiğimiz yıla göre yüzde 18.41 ar- tırdık. Belediyemize bağlı kuruluşlar ve 28 iştirakimiz ile bir likte 2019 Yılı konsolide bütçemiz 58 Milyar 801 Milyon TL. bütçeyi İstanbul’a en iyi hizmet için hazırladık. Bu amaç doğrultusunda harcayacağız. Her şey aziz İstanbul, her şey güzel İstanbullu’lar için. Bu duygu ve düşüncelerle bütçemizin İstanbulumuz’a hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Türkiye’nin özeti ve öncüsü olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır istikrarlı yatırımlarla Türkiye’nin referans be- lediyesi konumunda olduğunu ifade eden Başkan Uysal, şöyle konuştu; “Kredi derecelendir- me kuruluşları raporlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Türkiye’de en iyi kredi notuna sahip olarak gösteriyor. Belediye olarak; sağlam bir ma- li yapıya ve yüksek bir performansa sahibiz. Bütçemizi İstanbullular’a en iyi hizmeti ver mek üzere hazırladık. Bu amaç doğrultusunda da harcayacağız. Biz hizmet için varız, yaptığımız her iyi en iyi şekilde yap mak için çalışırız. Önümüzde- ki dönemde de İstanbul’un her köşesine eşit şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu yıl da yatırım ağırlıklı bir bütçeyi meclisimize sunuyoruz. Öncelikleri belirleyen ve ihtiyaçları gözeten bir bütçe tasarısı ile karşınızdayız. 2019 yılı beledi- ye bütçemiz, 23 Milyar 800 Mil yon TL.’dir. Bütçemizi geçtiğimiz yıla göre yüzde 18.41 artırdık. Belediyemize bağlı kuru- luşlar, yani; İETT ve İSKİ ile birlikte toplam bütçemiz 34 Milyar 801 Milyon TL.’ye ulaşıyor. Ayrıca, 28 iştirak şirketimizin toplam cirosu da 24 Mil- yar TL. civarındadır. İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesinden 11 Milyar 300 Milyon TL. yatırıma ayırdık. Bu rakam be lediye bütçemizin yarısına ya kın. Şirketler ve bağlı kuruluşlarımızın yatırımlarını hesaba kattığımızda, 16 Milyar 498 Milyon TL.’ye yükselen bir yatırım bütçemiz var. 2019’da gelir bütçemiz 20.6 Milyar TL. 3 Milyar 200 Milyon TL. borçlanmanın önemli bölümünü raylı sistem yatırımlarımız için kullanacağız.”
Yatırımlarda en büyük payın ulaşıma, bu bölümde de raylı sistemlere ayrıldığının altını çizen Başkan Uysal, sözlerine şöyle de- vam etti; “Gelecek sene ulaşıma 6 Milyar 117 Milyon TL. yatırım yapacağız. Bu rakam, Büyükşehir yatırım bütçemizin yüzde 54’ü. Ulaşım yatırımlarında her zaman olduğu gibi raylı sistemler ağırlıkta. Her za man söylediğimiz gibi ulaşım da çözüm raylı sistemdir. Raylı sistemleri 1.100 km.’ye çıkardığımızda ulaşım problemini çözmüş olacağız. Bütün gücümüzle bu hedefe ulaşmak için çalışıyoruz. Bu hedefi en kısa sürede gerçekleştirmek istiyoruz. Şu anda dünyada en fazla metro inşaatı olan şehir İstanbul. 118 şantiyede, 25 Bin’e yakın işçi kardeşimiz gece gündüz çalışıyor.”
İstanbul trafiği için bir diğer çözümlerinin de tünel yollar olduğunu hatırlatan Başkan Uysal; “Tünel yollar araç trafiğini rahatlatıyor. Zaman kazandırıyor. Saatler dakikalara iniyor. Mevcut tünel yolları 17 km. 160 km. daha tünele ihtiyaç var. En son Hasköy-Kasımpa- şa Tüneli’ni hizmete açmıştık. Eyüp Silahtarağa-Gaziosmanpaşa Tüneli’miz bu yıl sonun- da açılmış olacak. Sabiha Gökçen Havalimanı Tüneli de 2019- ‘da açılacak. Dolmabahçe-Levazım, Libadiye-Çamlıca ve Ali- beyköy-Küçükköy tünel inşaatlarımız devam ediyor. Ayrı- ca, 12 kavşak, 19 yol inşaatımız var. Top lu taşıma ve akıllı ulaşım sistemlerine yaptığımız bu yatırımlarla, trafik sıkışıklığı yaklaşık yüzde 17 azaldı” dedi.