19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Şanlıurfa’dan insana dönük işbirliği mesajı

UCLG-MEWA Mobilite Şanlıurfa Zirvesi’nde mutlu insanların bir arada olması ile barış ve düzenli geleceğin olacağı vurgulanırken, teknolojinin çevreci bir anlayışla kullanılmasına dikkat çekildi!..

Ekleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:24/ Güncelleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:24
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay, halkın en yakınında olan temsilcilerin yerel yönetimler olduğunu dile getirdiği zirvede; “Sorumluluklarımız yalnızca hizmetle sınırlı değildir. Halkımızın huzuru ve refahı da yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Bu yüzden, insan odaklı çalışma, gündemimizin en üst sırasında olmalı ve olacaktır da” diyerek, hizmette önceliğin insan olduğu mesajını vurguladı...
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, aynı amaçla ulaşımda akıllı sistemleri devreye koyarak yönetmeye çalıştıklarını belirtti. Başkan Çiftçi; “Yerel Yönetimler, artık ulaşımın en önemli konu başlığı olduğunun farkında” dedi. Aynı yaklaşımı gösterdiklerini, 12 Bin yıllık geçmişi barındıran kent başkanı olarak, zirvedeki diğer yerli-yabancı bütün katılımcıların da ortak kanaatlerinin insana dönük toplu taşımanın geliştirilmesi olduğunu belirtti.
 
Teknolojinin insan odaklı gelişimle ele alınması noktasındaki bu Anadolu çıkışı, beklenen evrenselliğin ortak akla dayalı davranışla belirlenmesine dönük bir düzenleyici işlem olarak algılandı. Birleşmiş Kent ve Yerel Yöne- timler Dünya Teşkilatı’nın Şanlıurfa Zirvesi’nde ortaya konan bu çıkış, katılımcılar açısından da “Akıllı” olarak yorumlanıp, doğal çevreyi koruyan, bünyesinde barındırdığı anlayışla insanlara barış getireceği noktasında birleştirdi.
 
Değişen ve ileri teknolojiye dayalı bir yeni dünya düzeni için alınan yolda, insan yaşamının doğal çevreyi koruma, birlikte bütünsellik içinde ele alınmasının gerektiğini gösteren bu öngörü, evrensel bir denge ve doğru bir birlikteliğin doğru paylaşım ve ortak katılımın talep edildiğinin de göstergesi olarak değerlendirildi. Zirve sonunda, insanın geleceğinin tek bir bakışla ve tek yönlü bir beklenti ile kurulamayacağını ifade eden çağrı olarak önemsendi.