21 MAYIS 2019 SALI

İstanbullu taksiciye sertifika zorunluğu

MEB ile İTEO’nın ortaklaşa yürüttüğü “Taksi Eğitim Projesi” kapsamında eğitimi başarıyla tamamlayanlar taksicilik yapacak...

Ekleme: 16 Kasım 2018 Cuma 22:21/ Güncelleme: 16 Kasım 2018 Cuma 22:21
İSTANBUL-İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu Türkiye Cumhuriyeti’nde özellikle, İstanbul’da turizmin çok canlı olduğunu, taciz ve dolandırıcılık olayları sonucu taksicileri yeniden gündeme getirdiğini açıkladı. Aksu, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa bir eğitim başlatacaklarını ve taksi şoförlerine eğitim verileceğini belirterek; “Sertifikası olmayan kişi- ler şoförlük yapamayacak. Şoförlük yapıp da yanlış yapanlar meslekten ihraç edilecek. Ayrıca, adli ve idari yaptırımlar uygulanacak” dedi.
İstanbul’da 17 Bin 395 ticari taksinin hizmet verdiğini ve 50 Bin kişinin bu taksilerde çalıştığını belirten Aksu, turistin doğrudan kendilerini aramadığını İs- tanbul halkında da “Yakına gitmedi”, “Bozuk para üstü vermedi”, “Sigara içti”, “Arabası kirliydi” gibi şikayetler aldıklarını anlattı. Aksu, sigorta, ehliyet, e-devletten barkotlu 5 yıllık sürücü ceza puanını gösteren bel- ge, psikoteknik, sağlık raporu ve adli sicil kaydı kriterlerini sağlamayanın şoförlük yapamayacağını söyledi. İstanbul’da 50 Bin taksiciyi ilgilendiren projeye katılmayanlar çalışma ruhsatı alamayacak, dolayısıyla denetimler sonunda araçları trafikten men edilecek. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, ticari taksile re yönelik denetimleri sonucun- da 2018 yılında 9 Bin 876 ticari taksiye ceza kesildi.