19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Algı değişikliği gerekli!

Dünya kültür mirası İstanbul’un tarihi yapısının bu yapılanma ve ulaşımla benimsenen değişim ile korunamayacağını dile getiren Prof. Dr. İlber Ortaylı yöneticileri uyardı...

Ekleme: 16 Kasım 2018 Cuma 22:15/ Güncelleme: 16 Kasım 2018 Cuma 22:15
Transist 2018 etkinliği ilginç bir gerçeğin bir kez daha su yüzüne çıkmasına neden oldu. Etkinliğin son gününde konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul üzerinde konuşurken tarihi geçmişi ve barındırdığı tarihi mirası koruma noktasında kentiçi toplu taşıma uygulamalarının önemli artı veya eksilere neden olacağını dile getirip, kurulacak olan sistemin bu özelliğe uygun planlanması gerektiğini dile getirdi.
 
İstanbul’un yapısallaşmış planlamasının yol sistemine kalıcı değişime imkân vermediğini belirten Ortaylı, makul ve olası yapılanmanın kentin nüfus alan hareketliliğinin durdurulması, İstanbul’un ulaşım sorununun çözümü için kentin hem nüfus arttıran, hem de istihdam alanları gibi faktörlerin şehir dışına taşınması ile mümkün olacağını söyledi. İstanbul’daki deniz ulaşımı için de çok ciddi uyarılarda bulundu.
 
Surların içinden asla metro geçmemesi gerektiğini belirten Ortaylı, tarihi yarımada ulaşımın metro ile sağlanması konusunu da şiddetle eleştirerek, arkeolojik kalıntıların tahrip olmasının yanı sıra, buradaki ulaşımın kent dışına taşınması gerektiğini çünkü, metro ulaşımının yarımadada fiziki tahribat yaptığını,toprak altındaki tarihi eserler açısından önemli olduğu konusunda İstanbullu tüm yöneticileri uyardı.
 
“Sultanahmet Meydanı’nda otobüs gördüğümüz sürece burası adam olmaz” diyen, Prof. Dr. İlber Ortaylı çözümün deniz taşımacılığı, elektrikli araç taşımacılığı olduğunu, ancak ve ancak surlar dışında raylı sistemlere yönelinmesi gerektiğini belirtti. Ortaylı’nın tarihi konuşması, dünya kültür mirası İstanbul’un yapı- lanması ile ulaşım yanlışlığının dışında, bir algı değişikliğinin de gerekliliğini ortaya koydu.