21 MAYIS 2019 SALI

“Sessiz” Balıkesir’e “Akıllı” Temsa geldi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki kentiçi toplu taşıma hizmetini tamamen elektrikli araçlarla yapmak üzere Türkiye’nin ilk “Sessiz” şehri olmak adına kolları sıvadı...

Ekleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 05:18/ Güncelleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 05:18
BALIKESİR-Büyükşehir Belediye- si, Türkiye’nin ilk “Sessiz” şehrinde ilk “Sessiz” kentiçi toplu taşıma hizmetine sahip olma yolunda ilk adımı- nı attı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Toplu Taşıma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürbüz, Temsa ile 180 adetlik bir teslimat la ilgili olarak elektrikli otobüs konusunda görüşmelere başladığını açıkladı. Konuyla ilgili ilk görüşme Balık esir’de gerçekleşti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen toplantıya; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürbüz’ün yanı sıra Temsa Genel Müdürü Hasan Yıldırım ve yöneticileri ile AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Yavuz Subaşı, Mus tafa Canbey, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu katıldı. Katılımcılar, toplantının ardından Temsa’nın Adana Fabrikası’nda Türk mü- hendisleri tarafından geliştirilen ve seri üretime hazır olan MD9 Electricity model elektrikli otobüsle şehir içinde kısa bir tur attı.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yaptığı açık lamada, “Balıkesir 2023 vizyonu” çerçevesinde trendin “yeşil şehir, sessiz şehir, akıllı şehir, dijital şeh- re” evrildiğini ifade ederek, artık rekabette ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını söyledi. “Her alanın akıllı hale geldiği dünyada, ‘Teknolojiden yararlanarak insanların mutluluğu ve huzurunu nasıl daha faz la artırırız, çevreyi nasıl daha fazla koruyabiliriz, fosil yakıtlarından nasıl kurtulabiliriz ve daha sessiz bir şehri nasıl yaratabiliriz?’ Bunu düşünüyoruz” diyen Kafaoğlu, gürültünün, insanları rahatsız eden unsurların başında geldiğini belirtti.
Elektrikli otobüs ile şehirde yaptıkları tur hakkında düşüncelerini pay laşan Başkan Kafaoğlu; “Hiçbir otobüs uğultusu yok, motor gürültüsü yok. Egzoz dumanı yok, doğa kirletilmiyor. Gerçekten Temsa yetkililerini tebrik ediyor ve kutluyorum. Biz de kendilerini bu süreçte davet ettik, otobüsle geldiler. Otobüsü de test etme imkanına sahip olduk. Bundan sonraki görüşmelerimiz adet görüşmesi olacak, fiyat görüşmesi olacak. Balıkesir ilk olmanın imkanlarından daha fazla nasıl istifade ettirecekler onu görüşeceğiz. Şarj üniteleri ve aküler konusunda bize nasıl destek olacaklar onu görüşeceğiz. Gerçekten kutluyorum. Türk işçisi, Türk mühendisi ile yerli ve milli olarak yapılan bir araç. Türkiye Cumhuriyeti dev- leti ilerliyor. Artık dünya ile rekabet edebilecek seviyeye geldiğine hep birlikte müşahede ediyoruz. İnşallah Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak da bu araçları ilk kullanan belediye olmayı arzu ediyoruz” diye konuştu.
Dünya’nın en sakin şehirleri arasında yer alan Balıkesir’i küresel anlamda farklılaştıracak bir çalışmanın içinde olduklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Toplu Taşıma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürbüz; “Bugün dünyada çağdaş belediyeciliğin en önemli unsurlarından biri şüphesiz gelecek nesillere daha iyi, daha te- miz bir dünya bırakabilmenin yollarını aramak. Biz de bu sorumlulukla; Balıkesir’i dünyaya örnek olacak sessiz bir pilot bölge haline getirmek için çalışmalara başladık. Hedefimiz yakın gelecekte şehirdeki tüm toplu taşımayı elektrikli araçlarla gerçekleştirebilecek bir altyapıyı kurmak; bu sayede Balıkesir’i Türkiye’nin ilk sessiz şehri yapmak” dedi.
Balıkesir’de tanıttıkları MD9 Electricity model aracın aynı zaman da Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Kül liyesi’nde de hizmet verdiğini, diğer bir aracın da Gaziantep’te toplu taşımada kullanıldığını ifade eden Genel Müdür Hasan Yıldırım; “Temsa olarak vizyonumuz yakın gelecekte otomotiv endüstrisini şekillendirecek akıllı şehirlerin vazgeçilmez bir parçası olmak. Bu doğrultuda elek trikli ve sürücüsüz araçlar konusunda çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Temsa olarak her yıl cirolarının yaklaşık yüzde 5’lik bölümünü Ar-Ge’ye ayırdıklarını, bu rakamın Türkiye ortalamasının üzerin- de olduğunu sözlerine ekleyen Yıldırım; “Bu çalışmaların bir meyvesi olarak; 9 metrelik MD9 Electricity ’nin yanı sıra 12 metrelik Avenue Electron model aracımızı da seri üretime hazır hale getirdik. Farklı uzunluklarda birden fazla elektrik li otobüsü banttan indirme noktasına gelmiş dünyadaki sayılı üreticiler arasındayız” diye konuştu.
Elektrikli araçlarının sadece Türkiye’de değil aynı zamanda özellikle Avrupa’da da ciddi bir ilgi uyandırdığını belirten Yıldırım; “Son dönemde yurt dışında katıldığımız hemen hemen her büyük organizasyonda elektrikli araçlarımız katılımcıların büyük ilgisiyle karşılaşı yor. Başlattığımız bu elektrikli araç seferberliğinin, bizim gibi geleceği tasarlama şansı bulunan firmaların dünyaya karşı en büyük sorum luluklarından biri olduğuna inanıyoruz. Bu alanda Türkiye’ye öncülük etmekten de büyük gurur duyu- yoruz. Ülkemize olan inancımız la, Türkiye’ye değer katma vizyonumuzla ülkemizin dünyanın en itibarlı ekonomileri arasında yer al- ması için var gücümüzle çalışıyoruz ve de çalışmaya daha da çok devam edeceğiz” diye konuştu.