21 MAYIS 2019 SALI

EGO bir yılda reform yaptı

Başkent’te kentiçi toplu taşımanın rahatlatılması adına uygulanan reform niteliğindeki kararlar Ankaralılar’ı memnun etti...

Ekleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 05:15/ Güncelleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 05:15
ANKARA-Başkent’te vatandaşların toplu taşımaya yönlendirilmesi gerekliliğini yaptığı açıklamalarla sık sık dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın, bu konuda aldığı kararların sonuçları meyvelerini verme- ye başladı. Vatandaşlarla yaptığı gö- rüşmelerde ve haftalık ilçe ziyaretlerinde ulaşım taleplerini tek tek not alan Başkan Tuna, “Vatandaşların özellikle yeni hatlar konusunda yoğun talepleri oluyor. Biz bunları değerlendirerek, ihtiyaç olan noktaları tespit ediyor ve o noktalara yeni hatlar açıyoruz” dedi.
Eymir, Bala, Elmadağ, Polatlı ile farklı 28 ayrı noktaya gerçekleştirilen yeni hat müjdeleri veren Baş kan Tuna’ya teşekkür eden Başkent liler, şehir içinde keyifli ve modern seyahat keyfini yaşamaya başladı. Ankara şehir merkezinde hizmet veren hatlarda gerek vatandaşlardan gelen talepler gerekse yolcu yoğunluk oranları bakımından yapılan denetim ve incelemeler sonucunda çeşitli hatlarda sefer sayıları artırımına da gidildi.
EGO genel Müdürlüğü tarafından birçok hatta toplam 900 sefer sayısı artışı yapıldı. Başkent’in dört bir tarafında toplu taşım araçlarını bekleyen vatandaşları da düşünen Büyükşehir Belediyesi, bu konuda da modern otobüs duraklarının ba- kım, tamirat ve sayılarının artırımı- nı da ihmal etmedi. Tüm güzergahlar genelinde 140 modern kapalı durak montajına da imza atan Büyükşehir Belediyesi, bu konudaki çalışmalarını ihtiyaç duyulan noktalarda sürdürmeye devam edecek.
Başkan Tuna, vatandaşları top- lu taşıma araçlarına özellikle Raylı Sistemler’e yönlendirmeye teşvik ediyor. Başkent trafiğini daha da rahatlatma adına yapılan çalışmalar kadar toplu taşıma araçlarının kullanılması yönünde yeni projelere imza atılırken, günlük yolcu sayısındaki 70 bin kişilik bir artış dikkat çekiyor. Ankaralılar’ın bu uygulamadan memnun olduğu görülüyor.