21 MAYIS 2019 SALI

Transist 2018 ulaşım sektörünü buluşturdu

Geçtiğimiz yıl 28 farklı ülkeden binlerce ziyaretçinin katıldığı İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı Transist 2018 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 11. defa kapılarını açtı...

Ekleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 05:07/ Güncelleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 05:07
İSTANBUL-Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı Transist 2018 İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. Ulaşım sektöründe yeni ürün ve teknolo jilerin sergilendiği fuarın açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da katıldı. Fuar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmaları bölümünde Ulaştır ma ve Altyapı Bakanı Mehmet C.Turhan, Türkiye ve İstanbul’un ulaşım alanındaki durumu hakkında bilgiler verdi.
Türkiye’nin 3 kıtanın kesiştiği önem li bir konumda olduğunu hatırlatan Ba kan Turhan konuşmasında; “Ülkemiz, dünya üzerinde konumu nedeniyle ulaşım yollarının kilit noktasında bulunuyor. 3 kıtanın kesiştiği noktada önemli ulaşım ve ticaret koridorları üzerinde bulunmamızı avantaja dönüştürecek hamleleri de geçmişte bu zamanki kadar atamamışız. Elbette, bunun da bedelini ağır ödedik. Son 16 yılda 515 Milyar TL. yatırım yaptık. Bu yatırımlar içerisinde kara yollarının ayrıcalığı var. Çünkü, ülkemizde yolcu ve yük taşımacılığında en fazla tercih edilen ulaşım türü hala kara yol ları. 2017 yılı itibariyle yolcu taşımacı lığının %89, yük taşımacılığında %90 ’ı karayolları ile yapılıyor” dedi.
Bakan Turhan, hava yolu ve demir yolu ulaşımındaki son durumu da değerlendirdi. 2003 yılından bu yana her iki ulaşım alanında gerçekleşen değişikliklerden bahseden Bakan Turan; “2003 yılında başlattığımız demir yolu sefer berliği ile 77 Milyon olan yolcu sayımızı 2017 yılı itibariyle 183 Milyon’a çıkardık. 29 Ekim 2013 yılında hizmete giren asrın projesi Marmaray ’da ise başlangıçtan bugüne kadar 296 Milyon yolcu taşındı. 2003 yılında 36.5 Milyon olan hava yolu yolcu sayımız 2017 yılı sonu itibariyle 195 Milyon’a ulaştı. Bu yılın ilk 10 ayında ha va yolundan 183 Milyon kişi faydalandı. Böylece, hava yolu yolcu sayısın da dünyada 10., Avrupa’da 4. sıraya yükseldik. Dünya devi, medarı iftiharımız, 200 Milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı’mız ile havalimanı sayısını 26’dan 56’ya yükselttik” dedi.
Bakan Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın İstanbul’da yaptığı çalışmaları da anlattı. Ulaşım alanında dev adımlar atmaya devam ettiklerini belirten Bakan Turhan, birbirine bağlanan metro hatları sayesinde İstanbul’da yaşayanların hayatının daha da kolaylaşacağını söyledi. Bakanlığın 143 km. raylı sistem hattı inşaatının devam ettiğini açıklayan Bakan Turhan; “Ulaşım alanında İstanbul’da dev adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Metro uzunluğu yıl sonunda 233 km.’ye ulaşacak. Geçtiğimiz ay Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nun açılışını yaptık. Büyükşehir belediyemizin ön gördüğü hedef 1.000 km.’nin üzerinde. Büyükşehir belediyemizin yaptığı çalışmalara ilave, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bizde devreye giriyoruz. 118 şantiye ve 18 güzergahta çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Bakanlığımız tarafından İstanbul’da inşaatı sürdürülen raylı sistem hatlarının uzunluğu 143 km. Yapımına devam ettiğimiz Kaynarca-Sabiha Gökçen Metro Hattı ile Kadıköy-Kartal Metrosu’nu, Sabiha Gök- çen Havalimanı’na bağlamış olacağız. Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı ile de Kirazlı-Olimpiyat Köy metrosunu Marmaray ve İDO’ya ulaştıracağız. Metro çalışmalarının yanında İstanbul’un banliyö hatlarını iyileştirmeyi de ihmal etmiyoruz. Banliyö çalışmaları bittiğinde Gebze-Halkalı arası 3 hat halinde hizmet verecek” dedi.
Açılış öncesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da bir konuşma yaptı. Geleneksel hale gelen Transist İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’da 4 ana konu üzerinde durulacağını belirten Başkan Uysal şöyle konuştu; “İstanbul Büyükşehir Belediye si Ulaşım Yönetim Merkezi olarak planladığımız ve bütün ulaşım araçlarını, trafikteki her etkeni merkezi sistem olarak orada değerlendirip bu değerlendirmeye göre trafiği yönlendirdiğimiz zaman İstanbul trafiğinde yaklaşık yüzde 17’lik bir rahatlama oldu. Bu yıl da Transist İstanbul Ulaşım Kongre ve Fuarı’nda 4C formülü dediğimiz 4 konu tema olarak işlenecek. Bunlardan biri maliyet, biri kapasite, biri sıkışıklık, biri de transfer merkezleri. Bu konuların ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi, tartışılması 2 gün boyunca yapılacak.”
Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve organizasyon ortaklarına plaket ve hediye takdim etti. Daha sonra Bakan Turhan ve diğer katılımcılar kongre ve fuarın açılış kurdelesini kesti ve açılışın ardından protokol ile davetliler fuar alanını gezdi.
İstanbul’da düzenlenen Transist İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı bu yıl maliyet, kapasite, sıkışıklık ve bağlantı olmak üzere 4C teması ile gerçekleşti. Transist 2018 İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı ile ulaşım alanındaki yeni teknoloji ve stratejik gelişmeler aktarılarak katılımcılar, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişi sağlandı ve 2 gün sürdü.