19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Ekonomik rekor!

Otomotiv sektörünün ihracattaki ekonomik başarısı ile hem ülke bütçesine katkı sağlanıyor, hem küresel pazarda büyümek mümkün oluyor, hem de rekorlar getiriyor...

Ekleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 04:41/ Güncelleme: 15 Kasım 2018 Perşembe 04:41
Ülkemizde, son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar öne çıkıp karamsarlık oluştururken, diğer taraftan da olumlu ihracat artışları kaygılarımıza set çekiyor. Otomotiv sektörümüz içinde bulunduğu zor koşullara rağmen ihracat yaparak, ülke ekonomisine katkı sağlaması ve rekor üzerine rekor kırması bacaların tüttüğünü ve insanların istihdamdan yana bir sıkıntı çekmediğini gözler önüne koyuyor. Üreticiler, ihracatlarıyla gözle görülür yüzdesel ekonomik artış sağlayıp, daha da büyüyor.
 
Marmara Bölgesi’ne yayılmış otomotiv sektör üreticileri, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalara rağmen ihracatta yarattıkları mucizeler- le Türkiye’nin adını dünya pazarında sektörel oyuncularla birlikte daha çok duyuruyor. Her türlü ekonomik yavaşlamaya rağmen yaptıkları anlaşmalar ve gerçekleştirdikleri teslimatlarla hedeflerini daha da ileriye taşımaktan kaçınmıyorlar. İç pazardaki daralmanın aksi bir tablo ortaya koyan üreticilerin rekortmen ol- ması, ekonomik bir denge unsuru oluyor.
 
Türkiye ihracatının üst üste 13. kez şampiyon sektörü olacak otomotiv endüstrisinden Ekim Ayı’nda bir başarı haberi daha geldi. Aylık, yüzde 11 artışla 2.9 Milyar Dolar ihracat gerçekleştiren Türk otomotiv endüstrisi, aylık bazdaki en yüksek 2. rakama imza attı. Tüm za- manların rekoru; Mart 2018 döneminde 3.1 Milyar Dolar ile kırıldı ve endüstrinin toplam ihracattan aldığı pay da yüzde 19 oldu. Sektör, 2018 yılı 10 ayında yüzde 12.5 artışla 26.3 Milyar Dolar’lık bir ihracat gerçekleştirdi.  
 
Sektörün AB ihracatı, Ekim’de yüzde 13 artarak, 2 Milyar 270 Milyon Dolar olurken, AB ülkeleri ihracattan da yüzde 78 pay aldı. Alterna- tif pazarlardan Afrika ülkelerine yüzde 60 ihracat artışı yaşanırken, Ortadoğu ülkelerine ihracat yüzde 41 geriledi. Ekim Ayı’nda binek otomobiller ve otobüs, midibüs, minibüs ihracatı çift haneli rakamlarla artarken, çekiciler ihracatındaki yüksek oranlı artışa devam etti.
 
Ülke ekonomisinin geneline bağlı olarak, otomotiv endüstrisinin taşıdığı ağırlık dikkate alındığında, kısa vadede ihracata yönelik olumlu gelişmelerle sadece sektörü ve sektör çalışan larını etkilemenin yanında, ekonominin bütünü açısından da ciddi bir potansiyeli taşıdığını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Otomotiv sektörünün ihracat rekortmeni üreticileri içinde bulundukları olumsuzluklara rağmen başarılı oluyorsa, bu durumun göz ardı edilmemesi gerekir ve rahatlıkla desteklenebilir.