16 TEMMUZ 2019 SALI

Kocaeli İstanbul’a metro ile bağlanıyor

Kocaeli Metrosu’nun ilk adımı Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı’nın temeli TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir törenle atıldı...

Ekleme: 29 Ekim 2018 Pazartesi 21:02/ Güncelleme: 29 Ekim 2018 Pazartesi 21:02
KOCAELİ-Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımı olacak dev proje ile Kocaeli, Türkiye’deki sayılı metrosu olacak illerden biri olacak. Gebze Kent Meydanı’nda- ki temel atma törenine TBMM Baş kanı Binalı Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Mehmet Habip Soluk,  Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker,  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bay ram, İBB Genel Serkreteri Hayri Baraçlı, SBB Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, KOÜ Rektörü Prof. Dr.Sadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet H. Aslan, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, il ve ilçe protokolü katıldı.
Gebze metro hattında bin 80 yolcu kapasiteli, 4 araçtan oluşan GoA4 sürücüsüz metro kullanılacak. Metro 12 istasyon 15.6 km.- ’lik metro hattında sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniye aralıklarla sefer yapmaya elverişli olacak. Gebze-Darıca arasında uzanacak 15.6 km.’lik metro hattı çalışmasının 1.560 günde tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor. Gidiş-dönüş toplam 32 km.- ’lik bir hat yapılacak. Hattın yüzde 94’lük kısmı yerin altından işleyecek. Hatta 12 istasyon yer alacak. Ulaşım 19 dakikada sağlanacak. Hattın 14.7 km.’si tünel, 900 metresi hemzemin olarak yapılacak. Metro araçlarının deposu ve kontrol kumanda merkezi Pelitli bölgesinde yapılacak. Metro, planla- nan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve YHT üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak. Darıca Sahil İstasyonu’ndan başlayacak olan yolculuk, 12. OSB İstasyonu- ’nda 19 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanacak.