20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Ulaşım projeleri YİD ile yapılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye genelinde yaklaşık 150 Milyar TL. tutarındaki ulaştırma projesinin yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapıldığını açıkladı...

Ekleme: 22 Ekim 2018 Pazartesi 00:32/ Güncelleme: 22 Ekim 2018 Pazartesi 00:32
TÜRKİYE’nin ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve iyileştirilme- si, daha güvenli, kaliteli ve ekono mik ulaşım hizmetinin sunulması amacıyla birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve devam edeceklerini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ülke genelinde toplam 385 Milyar TL. tutarındaki 3 bin 443 projede çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Turhan, söz konusu proje- lerin önemli bir kısmını YİD modeliyle yürüttüklerini bildirdi.
Turhan, Türkiye genelinde yaklaşık 150 Milyar TL. tutarındaki ulaştırma projesini YİD modeliyle yaptıklarına dikkati çeke- rek; “Bu projelerin finansmanı için yurt dışından 15 milyar avroluk kredi temin edildi” di- ye konuştu. Ülkeyi ulaşım konusunda hub haline getirecek söz konusu mega projelerin birer birer hayata geçirildiğini vurgulayan Turhan, YİD projelerinin başında yer alan Türkiye’nin gu- rur projesi İstanbul Yeni Havalimanı’nın 29 Ekim’de hizmete gireceğini anımsattı.
Turhan, Çanakkale Boğazı geçişini içinde bulunduran Malkara-Gelibolu-Lapseki Otoyolu çalışmalarının sürdüğüne işaret ederek, Marmara Bölgesi’nde ulaşımda ring oluşturacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 2022- ’de hizmete gireceğini bildirdi.
Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz ulaşım sağlayacak Ankara-Niğde Otoyolu’nun da YİD modeliyle hayata geçirilen önem- li projelerden biri olduğunu ifade eden Turhan, bu projenin de 2020’de vatandaşların hizmetine girmesi için yoğun şekilde çalışmaların sürdüğünü söyledi. Turhan, İstanbul-İzmir, Kuzey Mar- mara, İzmir-Çandarlı otoyollarında aynı modelle çalışmaların devam ettiğini aktardı.
Türkiye’nin artık kendi kendini finanse eden bir ekonomik güvenilirliğe gelmenin sağladığı avantajlarla ulaştırma projelerin de YİD modelini kullandığını vurgulayan Turhan, yeni projeleri gelecek dönemde ihale edeceklerini ve önemli projeleri bu yöntemle yapacaklarını belirtti.
YHT’e sahip dünyanın 8. ülkesi olduğumuzu belirten Turhan, ulaşıma olan talebin 2023 yılına kadar en az bir kat daha artacağını, 2050 yılına kadar ise 4 kat büyüyeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Turhan, karayollarında bölünmüş yollarıyla, işlev- sel hale getirdiği ve yeni açtığı koridorlarla, diğer ulaşım modlarıyla entegre karayolu yatırımlarıyla, Yavuz Sultan Selim Köprü sü ile, Çanakkale Köprüsü’yle, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köp rüsü ile karayolu altyapısını tamamlamış bir Türkiye’ye ulaşıla- cağını bildirdi. Turhan, ayrıca; “2023 yılına kadar şu anda 55 olan havaalanı sayımızı 65’e; yolcu sayısını ise 195 Milyon- ’dan 350 Milyon’a çıkartacağız. Hedefimiz, dünyanın en iyi- si olmak” diye konuştu.