20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Mardin’de değişim sürüyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi, il sınırları içindeki tüm kentiçi toplu taşıma araçlarını değiştiriyor. Son olarak, Artuklu Belediyesi’ne yeni nesil otobüs teslim etti...

Ekleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:11/ Güncelleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:11
MARDİN-Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım sisteminde başlattığı revizyon Nusaybin, Derik, Kızıltepe ve Midyat’ın ardından Artuklu Belediyesi’nde de gerçekleştirildi. Değişimin Artuklu ayağı için düzenlenen tören ile 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda Artuklu İlçesi’nde toplam 102 adet yeni nesil otobüsün değişimi gerçekleşti. Törene; Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın yanı sıra AK Parti 22 ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Şoförler Odası, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, sivil toplum temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Teslim töreninde bir konuşma yapan Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, ilçedeki değişime dikkat çekti ve modern bir kentte toplu ulaşımın önemine değindi. Ayrıca, Mardin Şoförler Odası Başkanı Mehmet Nasır Öztap da, Mardin’de toplu taşıma araçlarının durak harici durmayacağını ve yarış halinde olmayacağını belirtti, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman’a şoför esnafına destekleri için teşekkür etti.
Artuklu İlçesi’ndeki değişim hakkında bilgi veren Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Erol Bese ise; “Artuklu İlçesi’nde 102 adet araç değişimle yenilenmiştir. Bu araçların 94 tanesi engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygundur. Araçları- mız 6, 8 ve 12 metre olmak üzere sınıflanmıştır. Yeni sistem trafikte rahatlamalara neden oldu. Daha önce, Eski Mardin’de günlük 660 otobüs geçerken, şimdi 330 adet 6 metrelik araç geçmektedir. Ayrıca, daha önce 6 adet olan güzergah 13 adet güzergah olarak da revize edildi” dedi.
Daha sonra açılış kurdelesi protokol üyeleri ve otobüs sahipleri tarafından kesilirken, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman araçların şoför koltuğuna oturdu.