21 MAYIS 2019 SALI

ILS testleri tamam

3. Havalimanı’nda görüş mesafesinin sıfıra indiği hava şartlarında dahi uçakların sorunsuz iniş yapabilmelerini sağlayacak ILS Sistemi’nin testleri tamamlandı...

Ekleme: 7 Ekim 2018 Pazar 23:12/ Güncelleme: 7 Ekim 2018 Pazar 23:12
İSTANBUL-Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda uçakların güvenli iniş yapmasını sağlayan Aletli İniş Sistemi’nin (ILS) Yeni İstanbul Havalimanı’nda da hizmet vereceğini belirtti. Havalimanının dört fazda tamamlanacağını anımsatan Turhan, Faz 1’de, yıllık kapa- sitesi 90 Milyon yolcu olan ana terminal binası, bir ana hava trafik kontrol kulesi, kuzey-güney doğrultusunda 60 metre genişliğinde A380 uçak larının inebileceği donanımda 3.75 km.’lik ve 4.1 km.’lik 2 pist, 114’ü ana terminale yaklaşan uçak olmak üzere toplam 347 uçaklık park alanı, hangar, kargo/antrepo, catering, yer hizmetlerini sağlayan destek tesisleriyle 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark alanı bulunduğunu aktardı.
İstanbul Yeni Havalimanı’nın 1. fazında açılacak bütün pistlere kurulan 4 ILS sisteminin, laboratuvar imkanlarına sahip Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğüne ait uçuş kontrol uçağıyla yapılan testlerinin tamamlandığını vurgulayan Turhan; “Özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda uçakların güvenli yaklaşma ve iniş yapmasına imkan sağlayan Aletli İniş Sistemi olarak tanımlanan ILS, İstanbul Yeni Havalimanı’nda ‘CAT III’ kategorisinde hizmet verecek. Yatay ve düşey olarak uçaklara kılavuzluk yaparak piste otomatik olarak inmelerini sağlayan ILS sistemi, görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda güvenliğin yanı sıra konforlu bir yaklaşma ve iniş yapmaya olanak sağlıyor” dedi.
Söz konusu sistem sayesinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda havada sis, bulut ve yağmurdan dolayı görüş mesafesinin kısıtlı olduğu veya hiç bulunmadığı durumlarda dahi pilotlara güvenli bir şekilde yaklaşma ve iniş imkanı sağlanacağına işaret eden Turhan, havalimanının DHMİ sorumluluğundaki tüm seyrüsefer yardımcı, radar ve haberleşme sistemlerinin de hizmete hazır durumda olduğunu kaydetti.