26 MAYIS 2019 PAZAR

En doğrusu oldu!

Dünya’nın en önemli uluslararası projelerinden biri olarak kabul gören Yeni İstanbul Havalima’nın toplu taşıma ihalesinin iptali, akıllarda soru işaretleri bıraksa da en doğru karar oldu...

Ekleme: 14 Eylül 2018 Cuma 21:27/ Güncelleme: 14 Eylül 2018 Cuma 21:27
Geçtiğimiz günlerde, 29 Ekim’deki 1. Etap açılışına yetirştirilmek üzere yapılan lastik tekerlekli toplu taşıma ihale yaklaşımının sadece ulaşım amaçlı düşünülmesi proje mahiyeti ve geleceği itibariyle sunacağı ek kazanımlarının değerlendirilmediğini ortaya koydu. Yapılan 1. ihalenin Bagajlı Lüks Taşımacılık (BLT) şeklindeki içeriği bile projeyle mütenasip planlama anlayışından uzak olduğunu gösterdi. Devletin önem verdiği böylesi büyük dünya çapındaki bir projenin yerel yönetim otoriteleri tarafından eksik değerlendirmesi kafaları karıştırdı. 
 
Dünya’nın en büyük yatırımlarından biri olarak kabul edilen ve uluslararası havacılık sektörünü yönlendirecek, aynı zamanda da Avrupa ve Asya Kıtası’nın hava köprüsü kabul edilen bu projenin geleceğe dönük ek kazanımlarının da hesap edilmesi gerekiyordu. Bu denli uluslararası normlarda ve gerçekten kaliteli proje olarak kabul edilen işin daha birinci aşamasındaki gözüken eksikliğin gerçekleşen ihale iptali ile avantaja dönüştüren ek kazanımlarında içinde yer alacağı şartlar oluşturulmadı.
 
Aynı zamanda, “Akıllı Ulaşım Sistemleri”ne yönelmeleri sağlatan ileri teknolojiyle bütünleşmeyi düşündüren tümden gelimci anlayışlar da öne alınmalı. Deneyimleriyle bu güne kadar önemli kararların altına imzasını atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin böyle büyük bir projeye ait geleceğe dönük ek kazanımları düşünmemesi mümkün görülmüyor. Zaman konusundaki sıkışıklığı başka bir ek kazanıma taşıyacağını düşündüren soruları bir kenara koyup, şimdilik söylenecek tek şey, iptalin çok yerinde ve isabetli bir karar olduğudur.