29 MAYIS 2020 CUMA

Toplu taşıma tamam!

2020 yılında metro hattının hizmet vermeye başlayacağı Yeni İstanbul Havalimanı’na ulaşım taksi ve BLT taşımacılığı üzerinden yapılacak...

Ekleme: 10 Eylül 2018 Pazartesi 00:49/ Güncelleme: 10 Eylül 2018 Pazartesi 00:49
İSTANBUL-İlk etabı 29 Ekim’de açılacak İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım için 10 yıl süreyle taşımacılık yapacak şirket, İETT Genel Müdürlüğü’nün Beyoğlu’ndaki binasında basına kapalı olarak yapmış olduğu ihale ile belirlendi. İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün toplu ulaşım entegrasyonu kapsamında, “Bagajlı Lüks Taşımacılık Hat ları”nın oluşturulması ve taşımacılığın uygun araçlarla karşılanması amacıyla 18 hatta 150 oto- büs ile 10 yıl süreli toplu taşıma yapmak üzere hat kiralama ihalesini en yüksek teklifi veren KDV dahil, 475 Milyon 488 Bin TL. ile Altur, Havaş ve Free Turizm A.Ş. konsorsiyumu kazandı.
Günde 75 Bin yolcu taşıması beklenen hatlarda uzaklığına gö- re şartname gereği 12 ile 30 TL. arasında ücret alınacak. İşletmeci 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alamayacak. En çok ara- cın konulacağı yer ise 50 km.’lik Yenikapı-Sirkeci hattı olacak. 11 dakikada bir aracın hareket edeceği hatta 23 araç hizmet verecek. Söz konusu güzergahlarda kullanılacak araçların kapasitsi 46 kişilik olacak ve tüm otobüsler “Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi” tarafından 24 saat  kamera ve araç takip sistemleriyle takip edilecek.
Bilinen belediye otobüslerinden farklı donanımlara sahip olacak araçların içerisinde 2 adet LED ekran yer alacak. Her yolcu koltuğunda multimedia (mp3, TV, video vb.) özelliklerine sahip dokunmatik özellikli LCD ekranın yanında mobil iletişim cihazlarını şarj etmek için şarj üniteleri konulacak. İnternet bağlantısının sağlanması amacıyla 4G LTE ve 3G frekanslarını destekleyen mo demler bulunacak. İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak seferler 15 ile 30 dakika aralıklarla gerçekleştirilecek. İstanbullu’lar, normal belediye otobüslerinde kullandığı İstanbulkart ile de seyahat edebilecekler.
 
TAKSİ VE METRO
İstanbul Yeni Havalimanı’na vatandaşlar, BLT dışında, metro hizmete girene kadar “Havalimanına taksi ile kaç liraya, han- gi yoldan giderim” sorusuna cevap arıyor?
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Aksu, taksilerin yeni havalimanına erişimi kolaylaştıracağını belirtiyor. Aksu; “Anlaşmalar yapıldı, 29 Ekim’de açılacak olan İYH’de ilk etapta 660 taksi hizmet verecek. Ardından yolcu adedi tekrar ele alınacak ve taksi sayısı bine çıka- rılacak. Arabalarda yolcuların rahatlığına önem verilecek, talepler ve şikâyetler anında yanıtlanacak. Her taksiden gidilecek yön tayin edilebilecek, trafik yoğunluğu görülebilecek. Yolcular, ister nakit, ister kredi kartı ile rahatlıkla ödeme yapabilecek. Havalimanında yabancı dil bilen ve görgü kural- larına dikkat eden şoförler görevlendirilecek. Turistlerin şikayeti değerlendirilecek” diyor.
Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı arasındaki metronun 2019 sonu, 27 km.’den oluşacak 6 istasyonun olduğu Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı arasındaki metronun ise 2020 sonunda hizmete açılacağı öngörülüyor.