31 MAYIS 2020 PAZAR

Almanya’da toplu taşıma seferberliği

Almanya’da belediyeler kentlerdeki hava kirliliğine karşı önlem almaya hazırlanıyor. Önlemler arasında ucuz bilet de var...

Ekleme: 3 Eylül 2018 Pazartesi 03:24/ Güncelleme: 3 Eylül 2018 Pazartesi 03:24
ALMAN belediyelerinin temsilcileri top lu ulaşım için hazırlanan model projeyi beğendiklerini ancak dizel motorların gaz emisyonuna çare bulunması gerektiğini duyurdu. Belediye İşletmeleri Birliği Başkanı Michael Ebling yaptığı açıklamada, federal devlet tarafından teşvik edilen model kentlere uygun ilk planları olumlu karşıladıklarını söyledi.
Ebling, zor durumdaki belediyelere yapılan yardımlara süreklilik kazandırılması gerektiğini de belirtti. Federal devlet yüksek hava kirliliğiyle mücadele amacıyla model kentlerdeki otobüs ve tramvay ulaşımı için hazırlana cak projelere 2020 yılına kadar 130 Milyon Euro teşvik uygulayacak.
Aralarında Bonn’un da bulunduğu beş şehirde biletler ucuzlatılıp, sefer sayısı arttırılacak ve hatlar uzatılacak. Bu uygulamayla otomobil sürücülerinin toplu taşıma araçlarından daha fazla yararlanmalarına yardımcı olunacağı ve eski dizel motorlu araçların trafikten men edilmesinin önlenebileceği belirtiliyor.
Alman Belediyeler Birliği hazırlanan programın sadece gerçek ulaşım dönüşümünün yapı taşlarından biri olabileceği görüşünde. Alman belediyeleri elektrikli otobüs sayısının arttırılmasını ve nakliye araçlarının emis yonsuz motorlarla donatılmasını talep ediyor. Aynı zamanda düşük emisyon lu ulaşım uygulamasının 2020 yılından sonra da sürdürülmesi ve otomotiv endüstrisinin daha kararlı adımlar atması da isteniyor.
Belediye yönetimleri Federal Hükümet’ten Eylül Ayı’nda eski dizel motorlu araçların fiziki donanımıyla ilgili kararını açıklamasını da bekliyor.


Ahmet Fazıl ERSİN - 20 Eylül 2018 Perşembe 12:42
Almanya gibi bir ulaşımk ağı dünyada hiç bir yerde görmedim. Büyük çoğunluğu elektrikli tahrik, yani milli kaynaklar ile hareket ediyor. Yük ve yolcu taşımacılığı.